Kuzhinë/ RECETA

Receta e Sorjelës: Qofte me lëng

Sorjela ka vendosur të na shkruajë këtë javë në rubrikën tonë të përjavshme “Receta ime” dhe na ka treguar recetën që gjithë familja e saj mezi presin ta gatuajë. Qofte me lëng janë një nga specialitet e Sorjelës dhe sipas saj mund ta shoqëroni me çdo lloj sallate.

Mëposhtë keni hapat e përgatitjes së recetës:

 

Përbërësit:

-Pjesa jeshile e dy preshve ose e 4 qepëve të njoma
-1L supë perimesh
-1 tufë majdanoz
-Rozmarinë
-Lëkura e gjysmë limoni
-1 gotë bukë e bërë pëshesh
-Djathë i grirë
-1 vezë
-Gjalpë
-Kripë

Përgatitja:

1.Prisni imët pjesët jeshile të preshëve ose qepëve të njoma, majdanozin, lëkurën e limonit dhe bukën pëshesh.
2.Nëse buka është shumë e thatë, zbuteni në ujë, pastaj shtrydheni.
3.Përzieni në një tas gjalpin me pak kripë dhe vezën, përziejini, shtoni pak djathë të grirë, preshin e grirë dhe erëzat. Nëse nuk është mjaftueshëm konsistente, shtoni dhe pak bukë pëshesh.
4.Formoni toptha të vogla qoftesh dhe ziejini në supën e perimeve që po vlon për jo më shumë se 5 minuta.
5.Shërbejini në pjatë me gjethe preshi ose qepë të grira imët.

 

 

 

 

You Might Also Like