Sugjerojmë:

Arkiva e etiketave: embelsire

Mos e hidh ëmbëlsirën që harrove t’i hedhësh sheqer,...

Jam e sigurtë që të gjitha amvisave, ashtu si edhe mua u ka ndodhur që të kenë harruar njëherë t’i hedhin sheqer ëmbëlsirës së përgatitur me aq dashuri… Dhe kjo papritur të shndërrohet në një tmerr, një ëmbëlsirë pa...

Pjeshkë me karamel dhe krem djathi

1.Marrim pjeshkët, i ndajmë në dy gjysma secilën dhe në një pjatë ku kemi vendosur sheqer, i lyejmë pjeshkët mirë nga pjesa e brendshme. 2.I vendosim të katërta gjysmat në një tavë dhe e fusim për pjekje për 30...

Krem kafe: Aromë e fortë, shije delikate

1.Në një tenxhere, përzieni kafen me panën dhe 3 lugë sheqer. Gatuajini në banjëmari për 3 minuta duke i përzier vazhdimisht me një lugë druri, më pas shtoni të verdhat e vezëve të cilat i keni rrahur më parë...

Dardhë e karamelizuar me arra dhe mjaltë

1.Pastrojini mirë dardhët me ujë të bollshëm dhe thajini me një pecetë kuzhine. 2.Më pas prisni pjesën e sipërme të dardhës dhe me ndihmën e një luge largoni farat. 3.Secilën prej dardhëve lyejeni me pak sheqer nga të gjitha...

Khanef: Receta e ëmbëlsirës tradicionale nga Lindja e Mesme

1.Përzieni sheqerin, ujin dhe lëngun e limonit së bashku në një tenxhere. Vendoseni në zjarr mesatar dhe lëreni të ziejë, duke e përzier herë pas here derisa sheqeri të tretet. Hiqeni nga zjarri dhe lëreni mënjanë të ftohet plotësisht....

Ëmbëlsirë trëndafil sipas recetës së Lirijes

Si fillim përgatisim brumin me përbëresit për brumin dhe në fund i shtojmë arrat e bluara. E ndajmë brumin në toptha të vegjël dhe i shtrijmë në peta. Pas kësaj petat i bëjmë role dhe i vendosim njëra pas...

Shkurti erdhi. Sfida 28 ditore që duhet të bëni...

Muaji shkurt sapo ka nisur dhe nëse keni ndërmend të bëni një ndryshim me trupin tuaj është momenti i duhur. Stina e verës është më afër dhe së shpejti do të do të na duhet ta ekspozojmë veten pak...