Arkiva e etiketave: domate

Tavë kungujsh për një darkë të lehtë dhe me...

Në një tigan ngrohim vajin dhe kaurdisim qepën të grirë hollë, shtojmë kungujt të prerë në shiritë të trashë 1 cm gjerësi dhe 2-3 cm gjatësi. Kaurdisim mirë kungujt me qepën. Shtojmë domatet të prera në kubikë ( pa...

Brusketa të shijshme me fasule dhe domate

Nxehni skarën ose një grilë sobe. Rezervoni gjysmën e domateve. Lyeni lehtë bukën me vaj dhe domate. Marinojeni dhe gatuajeni bukën në skarë për 2 minuta në secilën anë ose derisa buka të jetë lehtësisht e tharë. Transferoni bukën...

Domate+ sheqer= scrub i fuqishëm natyral për lëkurën tuaj!

Me siguri të gjithë po pyesni veten, se çfarë mund të bëni me një kokërr domateje dhe me një lugë gjelle sheqer? Përgjigjia është e thjeshtë: Një scrub fantastik për fytyrën! Domatja dhe sheqeri kur veprojnë në lëkurën tuaj...

Drekën me vete. Bacon dhe vezë me perime

Një nga gjërat më të rëndësishme që mund të bëjmë për të rritur produktivitetin në punë është një vakt dreke i plotë. Shpesh e neglizhojmë këtë moment të rëndësishëm duke mos ngrënë drekë fare ose duke konsumuar diçka të...

Djathë feta i bërë në shtëpi. Perfekt për recetat...

Në Greqi, djathi feta është një simbol i kuzhinës vendase. Gjendet në të gjitha restorantet, në taverna, në dyqane dhe gjithmonë prezent në shtëpitë e vendasve. Përgatitet nga bashkimi i qumështit të dhisë dhe deles dhe ka një shije...