Arkiva e etiketave: bizele

Fileto peshku me krem bizelesh e patatesh

1.Në një tigan me pak vaj vëmë filetot e peshkut të skuqen nga të dyja anët për pak minuta deri sa marrin ngjyrë kafe. 2.Fikim zjarrin dhe i lëmë mënjanë. 3.Në një tenxhere me ujë të kripur ziejmë bizelet,...

Pasta me salmon dhe bizele, nga më të shijshmet...

1.Vendosim një tenxhere me ujë të ziejë dhe më pas shtojmë makaronat të zihen sipas udhëzimeve të paketimit.2.Ndërkohë vendosim në zjarr një tigan me gjalpë dhe shtojmë qepët e e njoma të skuqen deri sa të zbuten.3.Shtojmë bizelet e...

Bizele të pjekura në furrë

1.Ngrohni furrën në 200 ° C.2.Lani, thani mirë dhe rregulloni bizelet.3.Vendosni bizelet në një tavë dhe shtoni vaj ulliri.4.Marinojini me kripë dhe piper për shije.5.Me duar përzijini mirë në mënyrë që të gjitha bizelet të vishen me shtresën e...

Si t’i kthesh pastat dhe proshutën në pjatën ideale...

1.Në fillim zieni makaronat në ujë me kripë. Formën e tyre mund ta zgjidhni sipas dëshirës, por nuk rekomandohen spaghettit. 2.Prisni proshutën në copa të vogla dhe i skuqni me hudhra. 3.Në një enë rrihni vezët me panën. Më...

Kroketa bizelesh

1.Pasi bizelet e ngrira të kenë shkrirë, ziejini për 10 minuta në një tenxhere me ujë të vluar të kripur. Kullojini dhe kalojini në procesorin e ushqimeve derisa të krijoni një pure. 2.Vendoseni purenë e bizeleve në një enë...

Të stresuar sepse nuk ju del koha për gatim?...

Për hir të së vërtetës na duhet ta pranojmë: Ritmi i lartë dhe intensiv i jetesës nuk na jep luksin t’i kushtojmë kohën e duhur gatimit. Recetat e gjata që kërkojnë orë e orë të tëra, duket se do...

Supë krem jeshile

Supat janë një mënyrë e mirë për të shfrytëzuar sa më shumë perime. Sot do të përgatisim një recetë të jashtëzakonshme për veçoritë ushqyese që përmban: supa krem jeshile. Është gjithashtu një pjatë për të afruar fëmijët me perimet....