Arkiva e etiketave: avokado

Mëngjes me tortilla dhe vezë, plot me proteina

1.Vendosni një tigan të madh mbi nxehtësinë mesatare dhe lyejeni me vaj. 2.Hidhni vezët të piqen në tigan. 3.Ndërkohë ngrohni furrën në temperaturë të lartë. 4.Organizoni tortillat në fletën e pjekjes me pergamenë. 5.Përhapni fasulet mbi tortilla dhe shtoni...

Pasta me salcë avokado

1.Si fillim vëmë ujin të vlojë për makaronat. 2.Pasi uji të ketë valuar vemë makaronat të ziejnë. 3.Marrim përbërësit që të përgatitim salcën me avokado. 4.Në një blender hedhim avokadon, hudhrën, borzilokun, lëngun e limonit, kripën dhe piperin. 5.Gjatë...

Avokado e mbushur me vezë, e pjekur në furrë...

1.Ndani avokadot përgjysmë. I hiqni bërthamën dhe tulin. 2.Brenda secilës thyeni nga një vezë. 3.Sipër i shtoni domatet, djathin, qepën, specat dhe baicon. 4.I vendosni në një tavë dhe i fusni në furrë për 12 minuta në temperaturë 220...

Tost me avokado, vezë dhe gjalpë që java të...

1.Tek njëra feta e bukës, përdorni një thikë për të krijuar një vrimë në mes. 2.Në një tigan skuqni fetat e bukës me pak gjalpë. I skuqni mirë nga të dyja anët për pak minuta. 3.Ngadalë ulni nxehtësinë. Tek...

Dietike dhe plot vlera ushqyese, kjo është sallata e...

Si fillim vendosni vezët të ziejnë për rreth 4-5 minuta. Më pas lani domaten dhe grijeni në copa të vogla. Qëroni avokadon dhe ndajeni në kubikë të vegjël dhe bashkë me domaten hidhini në enën ku doni ti shërbeni....

8 ushqimet që luftojnë migrenën e padurueshme

Një migrenë është si një mysafir i padëshiruar, i cili futet në mënyrë të panjohur dhe është e vështirë të shpëtohet. Nëse vuani nga dhimbje koke të shpeshta, ju e dini sesa e vështirë mund të jetë. Sigurisht, ju...

Drekën me vete. Sallatë me pulë, avokado dhe kikirikë

Një vakt i bollshëm, me proteina e acide yndyrore që do t’ju sigurojë energjitë e duhura për një ditë të gjatë e plot sfida në punë. Përbërësit: 450 gr kofshë pule me lëkurë e kocka të hequra ½ lugë...