Burimet më të mira të vitaminës C dhe pse është kaq e rëndësishme për trupin tuaj

Shumica e njerëzve mendojnë se marrja e vitaminës C, lidhet ngushtë me portokallin. Në fakt kjo nuk është 100% e vërtetë. Nga një portokall ju merrni 70 mg vitaminë C dhe sipas studimeve rezulton se ky nuk është fruti më i mirë nëse keni qëllime të tilla.

Ja 7 burime fantastike të marrjes së vitaminës C:

 1. Kivi
 2. Speci i kuq
 3. Speci jeshil
 4. Luleshtrydhet
 5. Ananasi
 6. Brokoli
 7. Kale

Përfitimet nga Vitamina C: 

 1. Lufton të ftohtin dhe gripin
 2. Përmirëson humorin
 3. Ul presionin e gjakut
 4. Lufton sëmundjen e Alzhaimerit
 5. Lufton diabetin e tipit 2
 6. Lufton dhe parandalon kancerin
 7. Ju jep mundësine e një lëkure të bukur dhe të freskët/neps.al 

Lini një koment