5 ushqimet që mund t’i hani sa të doni dhe përsëri nuk do shtoni në peshë  

Ndoshta kjo mund t’ju tingëllojë e çuditshme, por është e vërtetë. Ushqimet që do ju rendisim më poshtë mund t’i kosumoni sa të doni e përsëri nuk do shtoni në peshë.  Sekreti i tyre është se janë të ulëta në kalori dhe të pasura në fibra, duke ulur kështu rrezikun e akumulimit të dhjamit.

Gjithsesi ju duhet të tregoni kujdes që dieta juaj të jetë e balancuar dhe e pasur me një shumëllojshmëri ushqimesh.

Kokoshkat

Related imageNëse i gatuani kokoshkat pa gjalpë dhe pa sheqer (mjafton shumë pak kripë) do të merrni vetëm 35 kalori për 100 gram.

Selino

Image result for celerySelinoja përmban 95% ujë. Ju ndihmon të humbni në peshë dhe detoksikon trupin tuaj falë efektit diuretik që ka.

Patëllxhanë

Image result for eggplantsNjë porcion me patëllxhanë të pjekur ose të skuqur ka vetëm 24 kalori, kështu që mund ta shijoni këtë perime pa asnjë kufizim.

Kastraveci

Image result for cucumberNjë perime fantastike për ata që duan të humbasin peshë. Përmban shumë ujë dhe ju ndihmon të arrini format e dëshiruara pa shumë sforco dhe mundim.

Rrepat

Image result for beetrootRrepat janë një burim i mirë i magnezit. Ato ju ndihmojnë të humbni në peshë, vënë në lëvizje muskujt dhe rregullojnë nivelin e sheqerit në gjak . Një porcion me rrepa ka vetëm 40 kalori./neps.al

Lini një koment