Sugjerojmë:

Pure me kungull, presh dhe pulë për vogëlushët mbi 6 muaj

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
20 minuta
Sugjerohet për:
4 porcione
Kalori:
200 gram kungull i qëruar dhe i prerë
2 presh (vetëm pjesa e bardhë), të prera në feta
1/2 gjoks pule, i prerë në copa të madhësisë së kafshimit
10 gram spinaq

Qëroni dhe copëtoni kungullin, prisni pjesën e bardhë të preshit, shpëlajeni dhe copëtoni spinaqin.

Në një dërrasë të veçantë, presim pulën në copa të madhësisë së kafshatës.

 Ziejeni pulën në një tenxhere të vogël me ujë të valuar për rreth 5-10 minuta ose derisa të gatuhet. Kontrolloni që të mos ketë pjesë rozë.

 Në një tigan të veçantë ziejmë kungullin dhe preshin për 15 minuta.

 5 minuta para se të mbarojë koha e zierjes, hidhni spinaqin e grirë në tenxheren me kunguj të zier dhe presh dhe ziejini për 5 minutat e fundit.

Kulloni pulën dhe perimet dhe vendosini në një blender.

Shtoni mjaftueshëm ujë ose qumësht për fëmijë (qumësht gjiri ose formulë) për të marrë konsistencën tuaj të dëshiruar.

Procesojeni në blender derisa të jetë kremoze.

Komento