Sugjerojmë:

Arkiva e etiketave: bebe

Pure me pulë dhe brokoli (7 muaj+)

Në një tenxhere të vogël vendosni të ziejë mishin e pulës, të cilit ja keni hequr lëkurën. Pasi mishi ka arritur gjysmën e zierjes, shtoni pataten e grirë në rrathë dhe brokolin. I lini të ziejnë derisa të jenë...

Pasta me brokoli dhe djathë për fëmijë 6-9 muajsh

Hidhni brokolin në një tenxhere dhe ziejeni për 4-5 minuta. Gatuani makaronat në ujë të vluar dhe rezervoni 2 lugë ujë të makaronave përpara se t’i kulloni. Hidhni brokolin me ujin e makaronave në enë dhe procesojeni derisa të...

Pure karotash për fëmijë 4-6 muajsh

Pritini karotat për së gjati dhe në forma gjysmë hëne, me trashësi 5 mm. Ziejini karotat në një tenxhere mbi nxehtësi mesatare për 10-12 minuta derisa të zbuten plotësisht.  Bëjini pure karotat me 3–4 lugë ujë të valuar në...

Pure brokoli për bebet 4-6 muajsh

Ziejeni brokolin në nxehtësi mesatare për 8 minuta derisa të jetë shumë i butë. Shtojini 2-3 lugë nga uji i gatimit dhe bëjeni pure duke përdorur një blender dore ose një procesues ushqimi. Mund të përdorni dhe qumësht gjiri...

Pure me kungull, presh dhe pulë për vogëlushët mbi...

Qëroni dhe copëtoni kungullin, prisni pjesën e bardhë të preshit, shpëlajeni dhe copëtoni spinaqin. Në një dërrasë të veçantë, presim pulën në copa të madhësisë së kafshatës.  Ziejeni pulën në një tenxhere të vogël me ujë të valuar për...

Petulla me vetëm 2 përbërës për bebe

Vendosni një tigan që nuk ngjit nxehtësinë mesatare. Shtoni një fetë të vogël gjalpë ose vaj. Shtypni bananen me një pirun në një tas mesatar. Thyeni vezët në të njëjtën enë dhe përziejini së bashku. Brumi do të jetë...

Pure me patate të ëmbël dhe kërri: Bebet e...

Ngrohni furrën në 200 gradë. Në një tavë të vogël shtroni një letër gatimi dhe vendosni patatet e lara dhe të thara.  Shpojini me pirun në disa vende dhe futini në furrë. Piqini për 45-50 minuta derisa të shpohen...

Karamele xhel me fruta: receta me tre përbërës për...

Jo vetëm fëmijët, por edhe të rriturit nuk u rezistojnë dot karameleve xhel me fruta. Dhe kjo është një arsye shumë e mirë për t’i përgatitur në shtëpi bashkë me të vegjlit dhe për t’i shijuar ato pa pasur...

Medikamente natyrale për bebet që po u dalin dhëmbët

Dalja e dhëmbëve tek fëmijët e vegjël është një proces që zakonisht shoqërohet me simptoma të ndryshme si mishra të ënjtur, irritim, dhimbje, ndonjëherë edhe temperaturë e ethe. Ndonjëherë prindërit nuk e dinë se çfarë i shkakton këto simptoma...