Nga kafja te krepat, ja 10 ushqimet e preferuara të italianëve për të nisur ditën!

Si është një mëngjes tipik italian?

Italia mund të jetë më e famshme për kontributet e saj në arkitekturë, letërsi, modë dhe dizajn, por kuzhina e tyre është gjithashtu e pakrahasueshme.

Kuzhina italiane shpesh perceptohet si elegante dhe luksoze, por italianët kanë një aftësi për të kombinuar aromë dhe cilësi të hollë, ata gjithashtu kanë një mënyrë unike për t’i mbajtur gjërat e thjeshta.

Tani, nëse po mendoni se çfarë përfshin një vakt mëngjesi në këtë komb të madh, atëherë ky është moment të njiheni me mëngjeset e tyre të zakonshme:

1.Kafe

Italianët e  adhurojnë kafen, jo vetëm për mëngjes, por gjatë gjithë ditës.

Për italianët, pirja e një filxhani kafe të nxehtë është mënyra e vetme e duhur për të filluar ditën. Ne  duhet t’i falënderojmë për shumë lloje të kafesë që të gjithë e duam dhe shijojmë.

2.Kapuçino

Kapuçino është një tjetër kafe italiane që konsumohet në mëngjes. Kjo pije është përzierje e ekspresit dhe qumësht i butë dhe i mbushur me qumësht shtesë shkumë.

3.Çokollatë e nxehtë

Nëse nuk jeni në humor për shumë kafeinë, por dëshironi një pije të nxehtë të shijshme, si thoni për një çokollatë të nxehtë?

Çokollata e nxehtë italiane është super e pasur dhe dekadente, ndonjëherë mund të dyfishohet si ëmbëlsirë.

4.Biskota

Ndërsa britanikët zakonisht shërbejnë biskota gjatë çajit të pasdites, italianët i marrin ato me kafe ose qumësht për mëngjes.

5.Briosh

Brioshët  janë një tjetër pastë italiane e bërë nga brumë i ëmbël. Do t’i shihni në dyqane ëmbëlsirash dhe kafene italiane që zakonisht shërbehen me kafe.

6.Biskota krokante me bajame

7.Bukë, gjalpë dhe reçel

Në italisht, ky kombinim quhet “pane, burro e marmellata”.  Ky është një mëngjes tjetër tradicional që zakonisht shërbehet me kafe, siç mund ta keni menduar.

8.Frittata

Ky mëngjes tradicional italian është me bazë vezësh dhe zakonisht bëhet dhe me mish, perime dhe djathë.

9.Krepa

Krepat mund të kenë origjinën në Francë, por Italia ka një version po aq të shijshëm.

Ata quhen crespelle. Ky variant italian është shumë më i hollë dhe më i freskët se homologu i tij francez. Por, ashtu si krepat franceze, ju mund të përdorni mbushje të ëmbla  ose të kripura.

 10. Kroasantë

Kroasantët janë një tjetër pastë franceze, por ata gjithashtu kanë marrë këtë bukë të shijshme në Itali dhe ata i quajnë kornetë.

Ndryshe nga homologu i saj francez, korneta është shumë më e butë dhe ka më pak gjalpë.

Lini një koment