Sugjerojmë:

Gjellë me mish viҫi

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
30 minuta
Sugjerohet për:
4 persona
Kalori:
225 kcal
1 qepë, e prerë në feta
1 thelpi hudhër, të prerë në feta
2 lugë gjelle vaj ulliri
300 g mish viçi të skuqur, të prerë në shirita
1 spec i verdhë i prerë hollë
400 gr domate të grira të konservuara
1 degë rozmarinë, e copëtuar
1 grusht ullinj pa bërthamë

Në një tenxhere të madhe kaurdisim qepën dhe hudhrën në vaj ulliri për 5 minuta derisa të zbuten dhe të marrin ngjyrë të artë.

 Hidhni shiritat e viçit, specin, domatet dhe rozmarinën dhe më pas lërini të vlojnë. Ziejini për 15 minuta derisa mishi të jetë gatuar, duke shtuar pak ujë të vluar nëse është e nevojshme.

I shtojmë ullinjtë dhe e shërbejmë me pure ose polentë.

Komento