Sugjerojmë:

Farfalle me kërpudha dhe djathë dhie

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
15 minuta
Sugjerohet për:
4 persona
Kalori:
250 gr makarona farfalle
250 gr kërpudha të përziera
¼ filxhan trumzë të freskët dhe rigon të grirë imët
2 luge vaj ulliri
1 lugë gjelle lëng limoni të freskët
3 gota spinaq baby
¼ filxhan djathë parmigiano, i grirë
100 gr djathë të butë dhie
Kripë dhe piper i freskët i bluar

Gatuani makaronat në ujë me shumë kripë deri sa të jenë al dente. Kullojini makaronat dhe kurseni ¼ filxhani nga uji i tyre.

 Ndërkohë pastroni kërpudhat dhe më pas pritini në feta. Grini dhe spinaqin.

Në një tigan, ngrohni vajin e ullirit në nxehtësi mesatare të lartë dhe gatuani erëzat, kërpudhat me kripë për rreth 5 minuta, duke i përzier herë pas here. Kur kërpudhat të jenë gatuar dhe të jenë të buta, ulni nxehtësinë në minimum, shtoni lëng limoni, spinaqin dhe sërish pak kripë. Gatuajini për rreth 2 minuta derisa spinaqi të jetë zbutur. Shtojmë djathin parmigiano dhe ujin e makaronave dhe i trazojmë derisa djathi të shkrihet.

Shtoni makaronat e kulluara tek kërpudha. Shtoni piper të zi të freskët të bluar dhe kripë për shije. Përdorni gishtat për të thyer grimcat e djathit të dhisë dhe shtojeni atë tek makaronat; i trazoni nëse dëshironi. Shërbejeni menjëherë.

Komento