Arkiva e etiketave: ushqime

6 ushqimet që duhet të hani kur nuk keni...

Mungesa e energjisë mund të ndikojë në aktivitetet tuaja të përditshme dhe t’ju bëjë më pak produktivë. Edhe pse të gjitha ushqimet ju japin energji, disa ushqime përmbajnë lëndë ushqyese që mund të ndihmojnë në rritjen e niveleve të...

Bëni kujdes! Këto ushqime ju shkaktojnë puçrra

Dieta ushqimore luan një rol  të rëndësishëm në shfaqjen e puçrrave, edhe pse nuk është vetëm ushqimi shkaktar i tyre. Mbajtja e një ditari me ushqimet që keni ngrënë gjatë ditës dhe me problemet e fytyrës do ju ndihmojë...

Mos i konsumoni kurrë këto 5 ushqime para gjumit

Kemi dëgjuar shpesh të thuhet se të hash shumë në darkë të lë pa gjumë, pasi disa ushqime janë mjaft të vështira të treten, aq më tepër në darkë kur mundësia për aktivitet fizik është zero. Megjithatë ka disa...

Njihuni me 10 ushqimet e bukurisë që çdo vajzë...

Ekspertët thonë se shëndeti i lëkurës, flokëve dhe thonjve ka shumë lidhje me ushqimin e mirë dhe këtu janë 10 ushqime bukurie që çdo vajzë duhet të hajë. 1.Boronica 2.Shafran i Indisë 3.Majdanoz 4.Vaj kokosi 5.Avokado 6.Domate 7.Fara kungulli...

7 ushqimet që njerëzit në “Zonën blu” konsumojnë për...

Për një jetë të gjatë dhe shëndet më të mirë, provoni të rrisni konsumimin e ushqimeve që njerëzit që jetojnë në ‘Zonat blu’ kanë në dietën e tyre. Një koncept i zhvilluar nga “National Geographic Felloë” dhe autori Dan...

Këto janë ushqimet e shëndetshme që duhet të konsumoni...

Sekreti i shtimit të peshës është të hani vazhdimisht më shumë kalori sesa po digjeni nga aktiviteti. Ngritja e peshave është gjithashtu e rëndësishme, në mënyrë që kaloritë shtesë nga ushqimet dhe ushqimet me kalori të larta të mund...

Lëkura juaj do t’ju falenderojë pasi të konsumoni këto...

Një dietë e pasur me ushqime antioksidante nuk është  e mirë vetëm për shëndetin tuaj, është e mrekullueshme për lëkurën tuaj. Radikalet e lira të formuara nga dëmtimet oksiduese përshpejtojnë procesin e plakjes. Ushqime të pasura me antioksidantë mund të...

8 ushqime që qetësojnë si me magji fytin e...

Kur kemi probleme me fytin, zakonisht hamë shumë pasi e kemi të lënduar fytin,  por disa ushqime janë shumë të rëndësishme pasi lehtësojnë dhimbjet, zvogëlojnë inflamacionin dhe forcojnë sistemin imunitar gjithashtu. Më poshtë dot lexoni për 8 ushqimet më...

Kujdes! Këto ushqime rrisin ankthin tuaj

Miliona njerëz në botë sot kanë çrregullime ankthi. Nëse jetoni me stres ose ankth kronik, mund të kaloni pjesën më të madhe të jetës tuaj të përditshme duke e menaxhuar atë me mjete si terapia, ndërgjegjësimi, stërvitja dhe ilaçet...