Arkiva e etiketave: tershere

Ëmbëlsirë me mollë, karamel dhe tërshërë

 Nxehni furrën në 200C. Vendosini mollët në një tenxhere me pak ujë, mbulojeni, më pas gatuajeni në zjarr të lartë për 4-5 minuta, duke i përzier herë pas here derisa të zbuten. Përzieni 3 lugë gjelle karamel, më pas...

Biskota ҫokollate me tërshërë pa pjekje

Vendosni të gjithë përbërësit përveç tërshërës në një tenxhere mesatare dhe lëreni të ziejë.     Pasi të fillojë të ziejë me shpejtësi, vendosni një kohëmatës për 1 minutë. Duke e përzier vazhdimisht me një spatul, ziejini për 1 minutë....

Mëngjes me tërshërë, fara liri, kanellë dhe mollë

1.Në një tenxhere të vogël, hidhni ujë dhe kripë të vlojnë.2.Përzieni tërshëren dhe gatuajeni 5 minuta mbi nxehtësinë mesatare, duke e nxitur herë pas here.3.Bollgurin transferojeni në një tas dhe shtoni gjalpin, mjaltë, fara liri, kanellë dhe mollë.4.Shërbejeni menjëherë....

8 maska natyrale për t’i dhënë zgjidhje 8 problemeve...

Neps ju propozon 8 maska me përbërës krejtësisht natyralë, për problematikat më të zakonshme me fytyrën. Duke filluar nga poret, aknet, yndyra e tepërt apo rrudhat, maskat më poshtë kanë pak kosto, por efikasitet të lartë. Ajo që duhet...

Kos i bërë vetë me boronicë dhe tërshërë për...

1.Në një enë shtoni me radhë kosin, vaniljen, tërshërën dhe reçelin. 2.Tani i trazoni mirë të gjithë përbërësit me një përzierëse dore. 3.E lini pak mënjanë për 20 minuta derisa tërshëra të zbutet. 4.Në fund e shërbeni në një...

Tërshërë me mjedër dhe kivi për mëngjesin e sotëm

1.Përgatisni bollgurin sipas udhëzimeve të paketës.2.Përzieni qumështin e kokosit me mjaltin dhe ndajeni bollgurin në dy tasa.3.Renditni frutat e freskëta sipër tërshërës dhe spërkatini me pluhurin e kokosit.4.Shërbejeni pjatën! Ruaj Recetën

8 arsye të mira që të konsumoni tërshërë për...

Mëngjesi ështe vakti më i rëndësishëm i ditës. Një opsion i mirë dhe i shpejtë për t’u konsumuar është edhe tërshëra, e cila ndihmon shumë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës. Tërshëra duhet të jetë e një...

Për mëngjes tërshërë me nutella dhe banane

1.Në një tas shtoni tërshërën, kripën dhe qumështin.2.I lini për 5 minuta në frigorifer.3.Më pas e nxirrni dhe i shtoni më rradhë të gjithë përbërësit e tjerë.4.Mëngjesi juaj është gati. Ruaj Recetën