Mëngjes me tërshërë, fara liri, kanellë dhe mollë

1-3 / 4 gota ujë
1/8 lugë çaji kripë
1 filxhan tërshërë
2 lugë gjelle gjalpë
2 lugë mjaltë
2 lugë çaji fara liri
1/2 - 1 lugë çaji kanellë
Mollë e copëtuar

1.Në një tenxhere të vogël, hidhni ujë dhe kripë të vlojnë.
2.Përzieni tërshëren dhe gatuajeni 5 minuta mbi nxehtësinë mesatare, duke e nxitur herë pas here.
3.Bollgurin transferojeni në një tas dhe shtoni gjalpin, mjaltë, fara liri, kanellë dhe mollë.
4.Shërbejeni menjëherë.

Lini një koment