Arkiva e etiketave: rikota

Tavë me spinaq dhe ricota dhe petulla

Ngrohni vajin në një tigan, shtoni 2 thelpinj hudhër dhe gatuajini për disa sekonda, më pas hidhni domatet. Spërkatini me kripë dhe lërini të gatuhen për 10-15 minuta derisa të bëhet një salcë e trashë. E vendosim në mikrovalë...

Kek me rikota dhe dardhë, i shkrifët dhe i...

1.Rrihni vezët me sheqerin derisa të përftoni një përzierje shkumoze. 2.Shtoni qumështin, rikotën dhe vajin, më pas përziejini mirë të gjithë përbërësit.3.Shtoni miellin, niseshtenë e majanë dhe përziejini mirë duke u siguruar të homogjenizohen të gjithë përbërësit.4.Merrni një tepsi...

Njoki me rikota dhe pesto

Pestoja është një nga salcat më të vlerësuara dhe me të pëlqyera, sidomos nga fëmijët. Nëse kësaj here doni të përgatisni diçka ndryshe nga pastat e zakonshme me pesto, provoni këto njoki të bëra në shtëpi. Përbërësit: 300 gr...

Fiq të mbushur me rikota

1.Pastrojmë fiqtë dhe i hapim në mes. 2.I mbushim brenda me rikota, kanellë dhe bajamet petë. 3.Më pas i hedhim verën e kuqe dhe i fusim në furrë të parangrohur me 180 gradë C për 25 minuta. 4.Më pas...

Sfera të shijshme me rikota e karota

Antipastë e shijshme me prezantim të këndshëm dhe të gjallë, këto sfera prej djathi të freskët e proshute të dekoruara me perime të gjalla janë ideale për t’u servirur në tryezë dhe për të startuar një drekë feste. Janë...