Sugjerojmë:

Tavë me spinaq dhe ricota dhe petulla

Veshtiresia
Mesatare
Koha gatimit
45 minuta
Sugjerohet për:
4 persona
Kalori:
1 lugë gjelle vaj ulliri, plus një për spërkatje
3 thelpinj hudhre, te shtypura
400 gr domate të grira të konservuara
200 gr spinaq baby
250 gr rikota
Arrë moskat
4 petulla të mëdha ose krepa
225 gr mocarela, të kulluar dhe të grirë në copa të vogla
50 gr parmigiano i grirë në rende

Ngrohni vajin në një tigan, shtoni 2 thelpinj hudhër dhe gatuajini për disa sekonda, më pas hidhni domatet. Spërkatini me kripë dhe lërini të gatuhen për 10-15 minuta derisa të bëhet një salcë e trashë. E vendosim në mikrovalë spinaqin për 2 minuta që të zbutet ose duke e futur në një kullesë dhe i hedhim sipër një ibrik me ujë të nxehtë. Kur të jetë ftohur mjaftueshëm për t’u mbajtur, shtrydhni sa më shumë lëng që të mundeni dhe më pas grijeni.

Ngroheni furrën në 220 gradë. Përzieni së bashku rikotën, spinaqin, një spërkatje të bollshme arrë moskat, hudhrën e mbetur të shtypur dhe pak kripë e piper. Përhapeni salcën e domates mbi bazën e një tave pjekjeje të cekët rreth 20cm x 30cm. Masën e spinaqit e ndajmë mes petullave/krepave duke e shtrirë në gjysmën e sipërfaqes. Palosni çdo petull/krepë në gjysmë, pastaj përsëri në gjysmë për të bërë një trekëndësh. I shtrojmë petullat sipër salcës, i shpërndajmë dhe mocarelën dhe parmixhanin. Lyejeni me pak vaj dhe piqini për 15-20 minuta derisa të skuqen.

Komento