Arkiva e etiketave: pjeshke

Kuskus me pjeshkë dhe djathë feta

Hiqni bërthamat dhe ndani në katërsh pjeshkët. Vendosini në një tavë pjekjeje me farat, copat e fetës dhe hidhni mbi to 3 lugë gjelle vaj ulliri. Piqini për 12-15 minuta në 200C. Gatuani kuskusin duke ndjekur udhëzimet e paketimit....

Kuskus me djathë feta dhe pjeshkë

Qëroni pjeshkët dhe hiqini bërthamat. Vendosini në një tavë pjekjeje me farat, copat e fetës dhe hidhni mbi 3 lugë gjelle vaj ulliri. Piqeni për 12-15 minuta në 200C. Gatuani kuskusin duke ndjekur udhëzimet e paketimit. Hidhni kuskusin me...

Pjeshkë me karamel dhe krem djathi

1.Marrim pjeshkët, i ndajmë në dy gjysma secilën dhe në një pjatë ku kemi vendosur sheqer, i lyejmë pjeshkët mirë nga pjesa e brendshme. 2.I vendosim të katërta gjysmat në një tavë dhe e fusim për pjekje për 30...

Kek me pjeshkë dhe limon, shija e mrekullueshme për...

1.E ndezim furrën në temperaturën 180°C. 2.Qërojmë pjeshkët dhe i presim në feta të holla. 3.Në një tas rrahim gjalpin, lëkurën e limonit dhe sheqerin për 15 minuta me rrahësin elektrik të vezëve. 4.Shtojmë një nga një të verdhat...

Gjoks pule në furrë me pjeshkë dhe mustardë

1. I japim një valë mishit te pulës dhe e derdhim ujin.2. E vendosim në tavë dhe e kriposim dhe piperosim. Shtojmë dhe pak trumëz dhe vaj ulliri.3. Pëgatisim salcën duke bashkuar reçelin e pjeshkës, mustardën dhe sojën.4. E...

Freskohuni më këtë smoothie me pjeshkë dhe ujë kokosi

Shtoni të gjithë përbërësit në një blender (përveç akullit!) Dhe rrihini deri sa të krijohet një masë homogjene. Shtoni akullin në një gotë ku doni ta shërbeni dhe hidhni smoothie-n. Shërbejeni menjëherë! Ruaj Recetën

Antipastë speciale me pjeshkë dhe proshutë

1.Ndizni furrën dhe ndani petën në 8 drejtëkëndësha. 2.Vendoseni petën e brumit në tavë dhe sipër hidhni copat e pjeshkëve me 1/4 lugë çaji kripë dhe piper. 3.Lërini brumin dhe pjeshkët të piqen 3 – 5 minuta për secilën...