Arkiva e etiketave: pica

Nuk është magji! Brumë për pizza me vetëm 2...

Nëse i dashuron pizza-t e bëra në shtëpi, por të mundon zënia e brumit, atëherë kjo recetë është fiks për ty. Në vetëm pak minuta dhe me vetëm 2 përbërës, do t shijoni një super pizza. Përzieni miellin që...

Nuk është mikrovala. Zbuloni mënyrën më të mirë të...

Ndryshe nga sa keni menduar më përpara, as mikrovala dhe as soba nuk janë alternativat më të mira të ngrohjes së disa ushqimeve specifike. Konkretisht sot e kemi fjalën për picën, por edhe byrekët nuk bëjnë përjashtim. Të ngrohurit...

Pica pikante me djathë dhe sallam pepperoni

1.Vendoseni miellin, kripën dhe majanë në një tas. 2.Shtoni vajin e ullirit dhe 300 ml ujë të vakët dhe përzijeni deri sa të formohet një masë brumi. 3.Hidheni në sipërfaqe me pak miell të thatë dhe përzijeni për 10...

Pica të shpejta për mëngjes me spinaq, domate e...

1.Parangrohni furrën në 200 gradë celsius. 2.Merrni një tavë me madhësi mesatare dhe shtroni në të një letër pjekjeje. 3.Në një tas me madhësi mesatare kombinoni miellin, pluhurin pjekës, kripën dhe i përzieni mirë. 4.Shtoni kosin dhe i trazoni...

3 fakte që duhet të dini për picat dhe...

Pica u shpik për herë të parë në Napoli, Itali si një vakt i shpejtë, i përballueshëm dhe i shijshëm për napolitanët e klasës punëtore. Ndërsa ne të gjithë e njohim dhe e duam sot, pica në fakt nuk...

Picë me domate dhe djathë, ajo që ju duhet...

1.Petën e picës lyejini me llakun e gatimit dhe futeni në tavë. 2.Lyejini sipër me salcën e vajit të ullirit. 3.Sipër hidhni djathin, domatet dhe kërpudhat. 4.Spërkateni sipër me llakun e gatimit dhe piqeni në 220 gradë.Lereni të piqet...

Si të përgatisim në shtëpi një picë me lulëlakër...

1.Lulelakrën e ndani në lule më të vogla. 2.Ndërkohë parangrohni furrën në 200 gradë C. 3.Në një tavë me letër kuzhine vendosni lulelakrën. E spërkasni me vaj ulliri, kripë, piper dhe e fusni në furrë për 20 minuta. 4.Më...

Pica është më e shëndetshme për mëngjes sesa drithërat!

Shumë njerëz mendojnë se ky titull  është i palogjikshëm, por, në të vërtetë, të ngrënit pica për mëngjes është më e shëndetshme sesa të hani drithëra. Nutricionisti i famshëm amerikan Chelsey Amer pohon se pica përmban yndyrna, karbohidrate dhe...

Picë me speca, sallam dhe djathë

1.Ndezim furrën në temperaturën 200° C.2.Në një tas, hedhim miellin dhe sodën në sitë, kripë, vajin dhe shtojmë qumështin pjesë-pjesë, derisa të kemi një brumë homogjen.3.E punojmë brumin në tavolinë me pak miell derisa të bëhet elastik.4.Hapim brumin direkt...