Arkiva e etiketave: kremoze

Supë kremoze me lulelakër

Ngroheni furrën në 220C. Hidhni lulelakrat në një tavë pjekjeje me 1 lugë vaj ulliri, kuminin dhe trumzën. I pjekim për 15 minuta ose derisa të marrin ngjyrë të artë dhe të zbuten. Hiqni trumzën.  Ngrohni vajin e mbetur...

Tavë kremoze me presh dhe djathë të shkrirë

Ngrohni furrën në 220C. Hidhini preshët në një rrjetë për gatim me avull dhe ziejini me avull për 6-8 minuta derisa të zbuten. Ndërkohë në një tenxhere ngrohim gjalpin dhe miellin së bashku duke i trazuar derisa të kemi...

Kremoze, e thjeshtë dhe e shijshme. Ja receta e...

1.Në një tenxhere të vogël në zjarr mesatar shtoni qumështin. 2.Pasi të ketë marrë një valë, shtoni tërshërën dhe e lini për 3-5 minuta. 3.Më pas e hiqni nga zjarri dhe e shërbeni në dy pjata. 4.Në një tigan...

Cheesecake me kafe. Pa pjekje, pa mundim

E thjeshtë dhe e shpejtë për t’u përgatitur, kjo është një ëmbëlsirë perfekte për një minivakt të shijshëm. Një tortë që lejon të mos shkojnë dëm biskotat dhe drithërat që mbeten në fund të kutive. Përbërësit për bazën: 100...