Arkiva e etiketave: detox

Ushqimet më të mira detox për t’u pastruar dhe...

Çfarë duhet të bëni për të normalizuar organizmin pas një nate ku e keni tejkaluar me ushqim, ëmbëlsira dhe alkool? Më poshtë keni listën e ushqimeve që do t’ju ndihmojnë të normalizoni dhe pastroni organizmin, në një dietë Detox....

4 receta me ujë e limon për humbje peshe...

Uji me limon ndihmon për t’u dobësuar: ka efekte të dobishme dhe diuretike, pastron dhe është antioksidant dhe natyrshëm e gjejmë mes pijeve më të konsumuara në verë për shkak se zëvendëson lëngjet dhe kripërat minerale të humbura me...

Nuk ka nevojë për dieta të gjata detox, kjo...

Detoksifikimi është një proces i rëndësishëm sepse ka të bëjë me largimin toksinave përmes organeve të eliminimit: lëkurës, mushkërive, veshkave dhe mëlçinë, por ndonjëherë nuk mjafton vetëm puna e organeve pasi mjedisi është i mbingarkuar me ndotës e kimikate....

Një supë detox që organizmi t’ju falenderojë

Në një tenxhere të madhe, shtoni ujin dhe vendoseni në sobë me nxehtësi mesatare. Pasi është nxehur shtoni qepën dhe hudhrën.Lëreni për 2 minuta dhe trazojeni herë pas here. Shtoni selinon, karrota, brokoli, domate dhe xhinxher të freskët.Trazojeni dhe...

Uji detox: 4 kombinime dhe efektet e secilit në...

Pse vazhdoni ende të pini pije me gaz, cola dietike, ujë me gaz dhe pije të tjera me ngjyrues artificialë, konseravantë dhe ngjyrues. Pse të mos provosh këto pije të freskëta, aromatike, plot vitamina e antioksidantë që ju japin...

Pse në pranverë është i nevojshëm një regjim detox?

Pranvera është një fjalë e lidhur ngushtë me përtëritjen. Dhe vitet e fundit e lidhur edhe me fjalën ‘detox’. Por çfarë funksionon vërtet? Dhe si duhet të jetë një regjim detoksifikues për të funksionuar vërtet? Por mbi të gjitha,...