Arkiva e etiketave: çokollata

Cramique: Receta tipike e ëmbëlsirës belge në variantin me...

Cramique është një bukë e ëmbël, e butë, që vjen nga Belgjika. E thjeshtë për t’u përgatitur, kombinohet shumë mirë me copat e çokollatës. Përbërësit: 400 gr miell manitoba (ose gjysmë miell mantioba dhe gjysmë miell tjetër) 150 ml...

Si të kontrolloni cilësinë e ushqimit që po hani....

Ushqimet me një cilësi të ulët, jo vetëm që kanë një shije të keqe, por na shkaktojnë edhe probleme shëndetësore. Kjo e fundit e bën shumë të rëndësishme zgjedhjen e ushqimeve ashtu siç duhet. Në të kundërt do të...

Puding me çokollatë dhe rrush të thatë të zi

1.Ziejeni panën me qumështin dhe vaniljen, fikni sobën dhe shtoni xhelatinën. 2.Rrihni të verdhat e vezëve dhe shtoni kakaon e rrushin tek to. 3.Prisni çokollatën në copa dhe hidheni të shkrijë në përbërjen me qumësht dhe pana. 4.Shtojeni më...

Ëmbëlsira të mbushura me copëza çokollate ose krem pastiçerie

1.Shkrini gjalpin në banjëmari dhe lëreni të vaket. 2.Ndërkohë ngrohni qumështin derisa të arrijë një temperaturë mesatare. 3.Shkrini në të majanë e birrës së bashku me një lugë kafeje sheqer. 4.Përziejeni përbërjen derisa të merrni një masë kremoze dhe...

Tortë me çokollatë, arra e mjaltë

Me origjinë mesjetare, kjo tortë është një ëmbëlsirë tipike e traditës së Modenës dhe përgatitet sidomos në periudhën e festave të fundvitit, por shijon njësoj në çdo lloj feste apo dite kur keni dëshirë për diçka të ëmbël. Përbërës...

Kek me dardhë dhe çokollatë. Një mënyrë për të...

1.Përzieni vezët me sheqerin derisa të formohet një masë me ngjyrë të çelët. 2.Shkrini në një banjëmari gjalpin, qumështin dhe çokollatën, hidhni gjithë masën tek përzierja me vezë dhe sheqer dhe përziejini mirë. 3.Shtoni dhe miellin e situr me...

Biskota me kokos. Receta e shpejtë që përgatitet vetëm...

Kokosi është frut i verës, prandaj pse të mos përfitojmë për të përgatitur një vakt të shijshëm për t’u shijuar në çdo moment të ditës? Duhen vetëm tre përbërës për të realizuar biskota të shijshme, gati në 8 minuta....