Biskota ҫokollate me tërshërë pa pjekje

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
15 minuta
Sugjerohet për:
Kalori:
¼ filxhan çokollatë të zezë
¾ filxhan sheqer
¼ filxhan shurup panje
¼ filxhan qumësht
4 lugë gjalpë të kripur
½ filxhan gjalpë kikiriku kremoz
2 lugë çaji ekstrakt vanilje
⅛ lugë çaji kripë
⅛ lugë çaji kanellë
3 gota tërshërë

Vendosni të gjithë përbërësit përveç tërshërës në një tenxhere mesatare dhe lëreni të ziejë.

    Pasi të fillojë të ziejë me shpejtësi, vendosni një kohëmatës për 1 minutë. Duke e përzier vazhdimisht me një spatul, ziejini për 1 minutë. Më pas hiqeni menjëherë nga zjarri dhe përzieni tërshërën.

    Bëni format me 1 ½ lugë gjelle si masë dhe vendosini në një tavë të veshur me letër gatimi. I rrafshoni me një lugë të lyer me gjalpë ose i shtypni butësisht me gishta. me kripë deti të shkrifët, ose arrë kokosi të pjekur dhe kripë deti të skuqur për një aromë Samoa.)

    Vendosini në ngrirje biskotat për 10 minuta. Më pas ruajini në frigorifer deri në 3 javë.

Komento