Sugjerojmë:

Waffles me reçel luleshtrydhesh të bërë vetë, për një mëngjes plot ëmbëlsi

1 1/4 filxhanë tërshërë pa gluten
1 lugë çaji pluhur pjekje
1/2 lugë çaji sodë buke
1/2 lugë çaji kripë
1 1/4 gota qumësht bajamesh
1 lugë gjelle shurup panje
3 lugë gjalpë kikiriku
Për reçelin:
1 1/2 filxhan luleshtrydhe të grira
3 lugë çaji lëng limoni
4 lugë shurup panje

1.Ngrohni enën e posaçme të waffles.

2.Në një tas të madh, shtoni tërshërën e grirë me blendër, pluhurin për pjekje, sodë buke dhe kripë. Shtoni qumështin, shurupin e panjës dhe më pas gjalpin e kikirikut dhe ziejini së bashku.

3.Hidhini të gjitha në një enë.

4.Në prodhuesin e nxehtë të waffle, derdhni ⅓ e brumit dhe piqeni derisa të jetë gati rreth 3-4 minuta.

5.Ndërkohë përgatisni reçelin.

6.Në një tigan mbi nxehtësinë e lartë, shtoni të gjithë përbërësit e reçelit duke i përzier me një lugë druri ose spatul.

7.Lërini të ziejnë për rreth 10 minuta, duke i nxitur shpesh.

8.Kur masa të trashet pak hiqeni nga nxehtësia dhe lëreni të ftohet pak ose hidheni direkt mbi waffles të sapobërë.

9.Ju bëfshin mirë!

Lini një koment