Bukuri

Sapun i bërë vetë me kos dhe banane. Zgjidhje fantastike për lëkurat e thata!

Të bësh sapuna në kushtet e shtëpisë nuk është edhe aq e pamundur.

Mjaftojnë disa përbërës të thjeshtë, receta dhe mbi të gjitha dëshira!

Konkretisht këto sapuna që Neps ju prezanton sot, përmbajnë pudër bananesh, vaj liri dhe kos pluhur. Ato janë të pasura me vitaminë A, E, B6, yndyrna të shëndetshme dhe acid laktik.

Të gjithë këto elementë janë jashtëzakonisht të dobishëm për ju që vuani në njëfarë mënyrë nga lëkura e thatë.

This yogurt & banana soap recipe with organic flax seed oil is formulated especially for dry skin. It's made using real banana powder, yogurt powder and organic flax seed oil. Crafted using the cold process soapmaking method, my yogurt & banana soap recipe yields a high conditioning / low cleansing soap bar.

Ja çfarë ju nevojitet për këto sapuna:

 •  1 lugë gjelle vaj kokosi
 • 1 lugë gjelle vaj kastori
 • 1 lugë gjelle gjalpë shea
 • 1 lugë gjelle vaj liri
 • 2 gota ujë të destiluar
 • 1 lugë çaji peroksid hidrogjeni
 • 2 lugë gjelle kos pluhur
 • 3 lugë gjelle pudër bananeje

Udhëzime: 

 • Në një enë bashkoni të gjithë përbërësit dhe i shkrini në një nxehtësi mesatare.
 • E hiqni nga zjarri dhe në fund shtoni peroksidin e hidrogjenit.
 • E trazoni masën me një mikser dore, derisa të trashet.
 • Pas kësaj merrni nga masa e krijuar dhe formoni me dorë sapunat e dëshiruar.
 • I mbështillni në një qese kuzhine dhe i ruani për 4-6 javë në ambiente të errëta, por të ftohta.
 • Pas kësaj kohe sapunat janë gati për përdorim, për larje apo aromë të trupit tuaj.

Pudra e  bananes, e bërë  100% nga banania, është e pasur me kalium dhe me vitaminë A. Është fantastike për ata që vuajnë nga lëkura e thatë. Ju madje mund ta përdorni pluhurin e mbetur të bananes me pak  qumësht për të krijuar një maskë hidratuese, shumë efikase për fytyrën tuaj!/neps.al 

You Might Also Like

9 Comments

 • Reply
  Saturnina Evelyn
  04/07/2019 at 5:39 pm

  Some genuinely nice and useful info on this website , as well I conceive the design has got fantastic features.

 • Reply
  why coconut oil
  25/11/2019 at 7:18 pm

  I really like what you guys are usually up too. This type of
  clever work and reporting! Keep up the terrific works guys I’ve added you
  guys to blogroll.

 • Reply
  plenty of fish dating site
  26/11/2019 at 10:18 pm

  Hello just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren’t loading
  properly. I’m not sure why but I think its a linking issue.

  I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same results.

 • Reply
  quest bars cheap coupon twitter
  02/12/2019 at 9:22 pm

  Hi, just wanted to tell you, I loved this article. It was practical.
  Keep on posting!

 • Reply
  ps4 games
  07/12/2019 at 3:03 am

  Hello there! I could have sworn I’ve been to this site before but after browsing through some of
  the post I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m
  definitely happy I found it and I’ll be bookmarking and checking back
  frequently!

 • Reply
  ps4 games
  14/12/2019 at 3:41 am

  Hi there, I found your blog by the use of Google at the same time as searching
  for a comparable topic, your web site got here up,
  it appears to be like great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, simply become alert to your blog thru Google, and located that it’s truly informative.
  I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate in case you continue this in future.
  Lots of other folks will probably be benefited
  from your writing. Cheers!

 • Reply
  sling tv
  31/12/2019 at 10:42 pm

  Greetings! Very helpful advice within this post!

  It’s the little changes which will make the largest changes.
  Thanks a lot for sharing!

 • Reply
  sling tv https://asksylphoflight.tumblr.com/
  07/01/2020 at 12:37 pm

  What’s up to all, how is the whole thing, I think
  every one is getting more from this web site, and your views are good in support of new visitors.

 • Reply
  sling tv
  18/01/2020 at 11:11 pm

  I think this is among the most significant information for me.

  And i’m glad reading your article. But should remark on few
  general things, The site style is great, the articles is really
  excellent : D. Good job, cheers

 • Leave a Reply