Sallatë frutash të freskëta me arra, një recetë për çdo orë të ditës

E shëndetshme dhe shumë e shijshme, sallata me fruta ose macedonia siç quhet ndryshe, është ideale për të bindur fëmijët të hanë fruta dhe mund të shërbehet si një ëmbëlsirë e shijshme pas një vakti. Gjithashtu është një mënyrë për ta nisur ditën me vitamina, kripëra minerale dhe shumë energji.

Thelpinjtë e arrave, përveç vitaminës E dhe acideve yndyrore omega 3 i japin shumë shije.

Përbërësit (për 4 persona)

  • 200 gr ananas i pastruar
  • 100 gr pjeshkë
  • 100 gr rrush
  • 100 gr kumbulla të kuqe
  • 100 gr kumbulla vjollcë
  • Një grusht boronica të kuqe të thata
  • Një grusht thelpinj arrash
  • 1 gotë e vogël Limoncello
  • 4 lugë gjelle sheqer

Si fillim vendosni boronicat të zbuten në ujë dhe lërini për gjysmë ore.

Ndërkohë përgatisni sallatën. Prisni në copa ananasin e freskët të pastruar.

Lani dhe thani frutat. Hiquni bërthamat kumbullave, pritini në copa e bashkojani ananasit.

Shtoni pjeshkat të cilave u keni hequr bërthamën e i keni prerë në copa.

Në fund shtoni kokrrat e rrushit të prera në feta rrethore të cilave u keni hequr farat.

Shtoni thelpinjtë e arrave të prera përgjysmë.

Spërkatini me sheqer

Shtoni boronicat bashkë me ujin e tyre

Shtoni limoncellon. Përziejini frutat me kujdes, mbulojeni enën me kapak dhe lëreni për të paktën dy orë.

Në momentin e servirjes, përziejini mirë, por me delikatesë.

Shpërndajeni sallatën e frutave nëpër kupa qelqi, dekorojini me gjysmë thelpi arre ose një arrë të tërë dhe shërbejini.

Lini një koment