Arkiva e etiketave: ananas

Sallatë frutash të freskëta me arra, një recetë për...

E shëndetshme dhe shumë e shijshme, sallata me fruta ose macedonia siç quhet ndryshe, është ideale për të bindur fëmijët të hanë fruta dhe mund të shërbehet si një ëmbëlsirë e shijshme pas një vakti. Gjithashtu është një mënyrë...

Kek akulli me bazë ananasin, përfekt për ditët e...

Fillimisht qëroni ananasin dhe priteni në katrorë të vegjël. Në një tas trazoni ananasin me qumështin e kondensuar dhe kremin e djathit. Vendoseni në enët ku do ta servirni duke e pudrosur me arra të thërrmuara. Lëreni në frigorifer...

Tortë vegane me ananas

E nisim me një rregull bazë: torta me ananas është një tortë ‘përmbys’. Si përgatitet? Ndiqni hap pas hapi këshillat tona, pasi në versionin vegan është shumë e thjeshtë për t’u përgatitur. Është gjithashtu shumë e lehtë sepse përgatitet...

Është koha të përgatitemi. 15 këshilla për një verë...

Fundjavat e verës në plazh, barbekjutë në kopsht, darkat jashtë, kaloritë ekstra, patatinat, akulloret, birrat…Si ta shijojmë motin e ngrohtë duke pasur nën kontroll ushqyerjen me këshillat më poshtë? Pini çaj jeshil në vend të çajit të ftohtë Çaji...

Ananas i pjekur në skarë me nutella dhe mascarpone

1.Përgatitni një tigan dhe vendoseni në ngrohje të mesme.2.Lyejeni tiganin me vaj dhe fusni fetat e ananasit të skuqen rreth 3 minuta sa të marrin ngjyrë kafe.3.Ndërsa ananasi gatuhet në një enë shtoni mascarpone dhe vanilje duke i përzier.4.Në...

Biskota-akullore të bëra në shtëpi

Akullorja është një prej vakteve më të preferuara për fëmijët. Një rast i shkëlqyer për t’ua përgatitur vetë dhe për të kaluar disa orë argëtuese me ta. Një vakt freskues, perfekte për pasditet e verës dhe i shëndetshëm, pasi...

Çajra të ftohtë me frutat e frigoriferit

Çajrat janë një prej pijeve më të preferuara gjatë dimrit për t’u ngrohur pak pas një dite të ftohtë. Por këto pije janë gjithashtu të shkëlqyera edhe në pranverë e verë në variantin e çajit të ftohtë. Me frutat...