Sugjerojmë:

Pulë me limon dhe zemra angjinaresh të konservuara

Veshtiresia
E lehtë
Koha gatimit
20 minuta
Sugjerohet për:
4 persona
Kalori:
2 lugë vaj ulliri
1/2 qepë të verdhë mesatare, të grirë hollë
3 thelpinj hudhre mesatare, te prera holle
1/2 kg mish pule pa kocka pa lëkurë, kubikë të mëdhenj
1 1/2 filxhan zemra angjinaresh të ndaranë katër pjesë (të konservuara)
2/3 filxhan verë të bardhë të thatë
1/3 filxhan ujë
1 lugë çaji lëng limoni të saposhtrydhur
1/2 filxhan gjethe borziloku të prera hollë
1 lugë çaji lëkurë limoni

Ngrohni vajin në një tigan të madh mbi nxehtësinë mesatare-të lartë. Kur të nxehet, shtoni qepën dhe hudhrën, rregullojini me kripë dhe piper të zi të sapo bluar dhe gatuajini derisa të marrin ngjyrë të artë, rreth 4 minuta. Shtoni pulën dhe gatuajeni, duke e përzier rrallë, derisa të skuqet mirë nga të gjitha anët, rreth 5 minuta. Shtoni zemrat e angjinareve dhe gatuajini derisa të zbërthehen pak, rreth 3 minuta.

    Shtoni verën, ujin dhe lëngun dhe kruani pjesën e poshtme të tiganit për të përfshirë pjesët e skuqura. Gatuajini derisa të shuhet aroma e alkoolit dhe salca të jetë pakësuar, rreth 5 minuta. Hiqeni nga zjarri, shtoni borzilokun dhe limonin dhe shërbejeni.

Komento