Niseni ditën me këtë sallatë. Ju jep energji, detoksikon trupin dhe pastron mëlçinë!

Sallata e mëngjesit

Persona: 4
Koha e përgatitjes: 10 Koha e gatimit: 10 minuta

Sallata nuk është bërë për t'u konsumuar vetëm në drekë apo në darkë. Ju fare mirë mund të nisni ditën me të, nëse keni përbërësit dhe recetën e duhur.

Ingredientët

  • 100 gram Lacinto kale, e copëtuar
  • 1 lugë çaji uthull vere të kuqe
  • 1/4 avokado, në feta
  • 10 domate pomodorini të prera përgjysmë
  • 2 lugë çaji vaj ulliri ekstra i virgjër
  • Kripë, piper
  • 2 vezë
  • 4 feta pançetë, të gatuara dhe të prera

Udhëzimet

1

Në një tas kombinoni gjethet Kale, vaj ulliri, uthull dhe pak çaji kripë. I përzieni për rreth 3 minuta, derisa të zbutet sallata Kale.

2

Gatuani vezët, të ziera ose të skuqura.

3

Shtoni pançetën, domatet, avokadon dhe vezët, tek sallata.

4

I marinoni me kripë e piper sipas dëshirës.

Lini një koment