5-15 min/ SA KOHË KE?

Konservë me kunguj të pjekur. Antipastë perfekte kurdoherë!

Konservë me kunguj të pjekur. Antipastë perfekte kurdoherë!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Persona: 4
Koha e përgatitjes: 10 minuta Koha e gatimit: 10 minuta

E keni provuar ndonjëherë t'i konservoni kungujt e pjekur? Eshtë padyshim një metodë fantastike për ta shijuar këtë perime në çdo çast që ju shkon mendja....

Ingredientët

 • 1 kg kungulleshka
 • 200 ml uthull molle
 • 150 ml vaj ulliri
 • 150 gram sheqer
 • 1 gjethe borzilok
 • 3 gjethe dafine
 • 5 kokrra piper të zi

Udhëzimet

1

Si fillim sterilizoni vazot edhe kapakët. Më pas merrni kungujt, lajini, thajini me kujdes dhe hiquni kokën e bishtin.

2

Me ndihmën e një thike të mprehtë ose qërueseje perimesh, pritini për së gjati. Më pas kalojini në skarën e nxehur të sobës ose tostier duke i kthyer nga dy anët për disa minuta.

3

Në një tenxhere ose tigan të thellë shtoni uthullën dhe vajin e ullirit. Vendosini në zjarr të ulët.

4

Shtoni kokrrat e piperit, gjethet e dafinës dhe në fund sheqerin. Përziejini me një lugë druri derisa së të marrin valë, më pas fikeni menjëherë zjarrin dhe lëreni përbërjen të ftohet.

5

Mbushni kavanozat me kungujt e ftohur, duke i ngjeshur me një pirun. Shtoni dhe gjethen e borzilokut.

6

Shtoni gradualisht edhe masën që përgatitët (që duhet të jetë ftohur disi).

7

Mbyllini hermetikisht kavanozat duke i zier me kokëposhtë dhe ruajini në një vend të freskët e të thatë.

You Might Also Like

47 Comments

 • Reply
  nspalcp
  11/04/2020 at 4:52 am

  If there are some elitists in Buy real cialis can peter out piano is for them

 • Reply
  vurtilopmer
  11/04/2020 at 10:14 am

  Dead composed subject material, thanks for entropy. “Necessity is the mother of taking chances.” by Mark Twain.

 • Reply
  Enterprise Solutions
  12/04/2020 at 9:56 pm

  I am constantly browsing online for articles that can aid me. Thanks!

 • Reply
  Network
  13/04/2020 at 8:10 am

  Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to mention that I have really enjoyed browsing your weblog posts. In any case I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

 • Reply
  smoretraiolit
  13/04/2020 at 2:46 pm

  I think other site proprietors should take this web site as an model, very clean and fantastic user friendly style and design, let alone the content. You are an expert in this topic!

 • Reply
  how much does cialis cost at walmart
  15/04/2020 at 2:24 am

  Bhzyna payavp generic cialis generic cialis online

 • Reply
  buying cialis cheap
  18/04/2020 at 3:42 am

  Entsbz rckgua cialis generic best price cialis from canada

 • Reply
  is there a generic for cialis
  18/04/2020 at 3:29 pm

  Supcow lkwtcf generic cialis india cialis without prescription

 • Reply
  cialis no prescription
  19/04/2020 at 8:35 am

  Qgokpm nkghtn Best price for generic viagra buying cialis cheap

 • Reply
  cialis black
  20/04/2020 at 2:31 am

  Dxvbze fpntca cheap custom term papers cialis no prescription

 • Reply
  cialis discount
  20/04/2020 at 4:02 pm

  Rdficr wqfbhc top rated essay writing services best place to buy cialis online reviews

 • Reply
  is there a generic for cialis
  21/04/2020 at 9:46 am

  Yarpxb vlzisc Cialis on sale cialis over the counter

 • Reply
  is there a generic cialis available?
  22/04/2020 at 6:49 am

  Rqydxb kwmyfo Brand name cialis overnight cialis professional

 • Reply
  cheap cialis online
  22/04/2020 at 4:22 pm

  Jvhqcg acgfqf Cialis express delivery cialis generic

 • Reply
  tree trimming Lynchburg
  26/04/2020 at 9:42 pm

  Hiya, I am really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish only about gossips and web and this is really irritating. A good web site with exciting content, that’s what I need. Thank you for keeping this web-site, I’ll be visiting it. Do you do newsletters? Can not find it.

 • Reply
  Boerne wedding photographers
  26/04/2020 at 9:59 pm

  I genuinely enjoy reading through on this web site, it holds wonderful content. “Beware lest in your anxiety to avoid war you obtain a master.” by Demosthenes.

 • Reply
  Les Pti Tutos
  02/05/2020 at 10:28 pm

  As a Newbie, I am continuously exploring online for articles that can help me. Thank you

 • Reply
  More...
  03/05/2020 at 4:16 pm

  As soon as I detected this site I went on reddit to share some of the love with them.

 • Reply
  Canadian viagra and healthcare
  03/05/2020 at 9:46 pm

  Qnvnzs hbjjry cheap generic viagra online Buy viagra cheap

 • Reply
  Approved viagra pharmacy
  04/05/2020 at 9:51 pm

  Uehalk pqbqwv generic viagra for sale United healthcare viagra

 • Reply
  Discount viagra without prescription
  05/05/2020 at 7:02 pm

  Emaouj gyettj viagra online Buy viagra australia

 • Reply
  Us pharmacy viagra
  07/05/2020 at 8:29 am

  Aquwsm jyreqf Generic viagra canadian Brand viagra

 • Reply
  Us pharmacy viagra
  09/05/2020 at 12:44 am

  Woyaye zvbtsx vitality ed pills Generic viagra usa

 • Reply
  erjilo pterin
  09/05/2020 at 8:24 pm

  Hello my friend! I want to say that this article is awesome, great written and come with approximately all important infos. I?¦d like to look more posts like this .

 • Reply
  Usa pharmacy viagra
  09/05/2020 at 9:37 pm

  Ufkzzu eledul Buy viagra cheap Viagra mail order

 • Reply
  Real viagra
  11/05/2020 at 4:30 pm

  Fbqcih xckcuo Viagra best buy Levitra or viagra

 • Reply
  Buy pfizer viagra in canada
  12/05/2020 at 3:18 pm

  Ylwanc swrqoo viagra online pharmacy Viagra best buy

 • Reply
  Estherdax
  13/05/2020 at 3:07 pm

  Orohuo vrfhta viagra for men Viagra mail order

 • Reply
  Estherdax
  14/05/2020 at 2:37 pm

  Ikxmms ztrowz Female viagra Viagra next day

 • Reply
  visit site
  15/05/2020 at 1:49 am

  Really excellent visual appeal on this website , I’d rate it 10 10.

 • Reply
  company website
  15/05/2020 at 7:10 pm

  Appreciate it for this terrific post, I am glad I found this web site on yahoo.

 • Reply
  male erection pills
  21/05/2020 at 11:38 am

  Vojwcr kcxhtq online ed pills ed medications

 • Reply
  best non prescription ed pills
  23/05/2020 at 5:48 am

  Yybtun kvlbme online ed medications buy erection pills

 • Reply
  buy erection pills
  25/05/2020 at 2:56 am

  Ozcamj xvbbkw male ed pills best otc ed pills

 • Reply
  erection pills online
  27/05/2020 at 12:20 am

  Swsobe gkauep ed pills erectile dysfunction drugs

 • Reply
  website here
  28/05/2020 at 1:25 pm

  I am glad to be a visitant of this sodding blog! , thankyou for this rare info ! .

 • Reply
  erectile dysfunction drug
  28/05/2020 at 11:12 pm

  Wlakiv mdtdcp cialis without a prescription erection pills that work

 • Reply
  buy ed pills online
  29/05/2020 at 4:39 am

  Mcugmi ysotwr cialis over the counter cheap ed pills

 • Reply
  Estherdax
  31/05/2020 at 3:07 am

  Bfuena qwojdt viagra online Real viagra online

 • Reply
  llopfoofe
  31/05/2020 at 9:01 pm

  cialis [url=https://1cialisehds.com/]cialis online[/url] cialis cialis online cialis

 • Reply
  golf school Virginia
  06/06/2020 at 2:01 am

  Hello. impressive job. I did not expect this. This is a remarkable story. Thanks!

 • Reply
  Lynchburg wedding reception venues
  06/06/2020 at 3:58 am

  Hey, you used to write excellent, but the last several posts have been kinda boringK I miss your tremendous writings. Past few posts are just a little bit out of track! come on!

 • Reply
  Lynchburg event space
  06/06/2020 at 4:18 am

  As I web site possessor I believe the content material here is rattling great , appreciate it for your efforts. You should keep it up forever! Best of luck.

 • Reply
  Lynchburg tree service
  06/06/2020 at 11:23 am

  Hello! I just would like to give a huge thumbs up for the great info you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

 • Reply
  Estherdax
  09/06/2020 at 5:27 am

  Uvblys kwujdk canadian pharmacy canadian pharmacy online

 • Reply
  Estherdax
  11/06/2020 at 4:17 am

  Yatzpg woecsn best canadian pharmacy canadian online pharmacy

 • Reply
  Estherdax
  11/06/2020 at 11:48 pm

  Leiwsb ymyxkc online canadian pharmacy pharmacy online

 • Leave a Reply