Kuzhinë meksikane

Receta për guakamole klasike

  Përdorni një thikë të madhe për të grirë imët  1 domate të madhe të pjekur, më pas vendoseni në një tas.     Hiqni bërthamat nga 3 avokadot (duke ruajtur një bërthamë) dhe përdorni një lugë për të hedhur...

Tavë me salsiçe dhe fasule të bardha

Ngroheni furrën në 220 gradë. Piqini specin, karotat dhe qepën në një tavë pjekjeje të thellë për 15 minuta. Shtoni salsiçet dhe piqini për 10 minuta të tjera. Uleni furrën në 200 gradë, hidhni domatet dhe fasulet dhe më...

Biskota të thjeshta me bajame

Ngroheni furrën në 170C dhe piqini bajamet për 5-10 minuta derisa të marrin një ngjyrë të zbehtë të artë. Përzieni së bashku gjalpin, sheqerin, rumin dhe pak kripë, më pas shtoni miellin derisa brumi të bashkohet. Pritini copa-copa bajamet...

E keni provuar kekun Margarita? Ja tek e keni...

1.Ngrohni furrën në 170 gradë dhe lyeni me vaj 2 tigan të rrumbullakët. 2.Vendosni në fund letër pergamenë dhe lyejeni me pak vaj. 3.Në një tas të mesëm, rrihni së bashku miellin e bajames, miellin e arrës së kokosit,...

Supë me thjerrëza të kuqe dhe karrota, kombinimi i...

1.Ngrohni vajin në një tigan të mesëm, shtoni qepën e grirë dhe skuqeni për 2 minuta ndërsa copëtoni hudhrat dhe copëtoni karotat. 2.Shtojini ato në tigan dhe gatuajini për pak kohë mbi zjarr. 3.Hidhni në 1 litër ujë të...

7 fjalë që duhet të dish nëse të qëllon...

Kuzhinë do të thotë kulturë. Dhe ta përgjithësosh një panoramë kulinare vetëm me disa pjata ose ta limitosh me kufij gjeografikë është e gabuar. Por të qëndrojmë pak tek kuzhina meksikane. Si duhet ngrënë në mënyrë korrekte një tostada...

Njihuni me recetën e famshme meksikane “Calabacitas”

Shtoni vaj ose gjalpë në tenxhere në nxehtësi mesatare. Pas rreth një minute, shtoni qepë, hudhër, kripë dhe piper. Lëreni të skuqet për 3 minuta. Kthejeni nxehtësinë në mesatare dhe shtoni misrin dhe specin jeshil. Lëreni të skuqet  10...

Puff meksikane me avokado dhe djathë, do t’ju shijojë...

1.Ngroheni furrën në 220 gradë dhe vendosni letër pjekje në pllakat e pjekjes. 2.Kombinoni avokado, domate dhe djathë në një tas dhe shtoni kripë për shije. 3.Pritni çdo petë në 4 copa. 4.Vendosni një të katërtën e përzierjes së...

Si të përgatisni në shtëpi një “mango salsa” sallatën...

Në një tas, tundni së bashku lëng lime, qimnon, kripë dhe piper. Shtoni mango, domate, qepë të kuqe dhe spec jeshil. Përzijiji për të kombinuar dhe vendoseni në frigorifer derisa të jetë gati për t’u shërbyer. Hidhini pak majdanoz...