Kuzhinë meksikane

Puff meksikane me avokado dhe djathë, do t’ju shijojë...

1.Ngroheni furrën në 220 gradë dhe vendosni letër pjekje në pllakat e pjekjes. 2.Kombinoni avokado, domate dhe djathë në një tas dhe shtoni kripë për shije. 3.Pritni çdo petë në 4 copa. 4.Vendosni një të katërtën e përzierjes së...

E keni provuar kekun Margarita? Ja tek e keni...

1.Ngrohni furrën në 170 gradë dhe lyeni me vaj 2 tigan të rrumbullakët. 2.Vendosni në fund letër pergamenë dhe lyejeni me pak vaj. 3.Në një tas të mesëm, rrihni së bashku miellin e bajames, miellin e arrës së kokosit,...

Njihuni me recetën e famshme meksikane “Calabacitas”

Shtoni vaj ose gjalpë në tenxhere në nxehtësi mesatare. Pas rreth një minute, shtoni qepë, hudhër, kripë dhe piper. Lëreni të skuqet për 3 minuta. Kthejeni nxehtësinë në mesatare dhe shtoni misrin dhe specin jeshil. Lëreni të skuqet  10...

Si të përgatisni në shtëpi një “mango salsa” sallatën...

Në një tas, tundni së bashku lëng lime, qimnon, kripë dhe piper. Shtoni mango, domate, qepë të kuqe dhe spec jeshil. Përzijiji për të kombinuar dhe vendoseni në frigorifer derisa të jetë gati për t’u shërbyer. Hidhini pak majdanoz...