Sugjerojmë:

Tavë me salsiçe dhe fasule të bardha

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
1 ore e 15 minuta
Sugjerohet për:
4 persona
Kalori:
363
1 spec të kuq ose të verdhë, të pastruar dhe të prerë në copa
2 karota, të prera në feta të trasha
2 qepë të kuqe, të prera në copa
8 salsice
400 g domate qershi të qëruara të konservuara
400 gr fasule të bardha të kulluara
200 ml lëng pule me pak kripë
2 lugë mustardë Dijon
100 g bizele të ngrira

Ngroheni furrën në 220 gradë. Piqini specin, karotat dhe qepën në një tavë pjekjeje të thellë për 15 minuta. Shtoni salsiçet dhe piqini për 10 minuta të tjera.

Uleni furrën në 200 gradë, hidhni domatet dhe fasulet dhe më pas përzieni lëngun. Gatuajini edhe për 35 minuta të tjera.

Përzieni mustardën dhe bizelet dhe kthejeni në furrë për 5 minuta. Lereni mënjanë për 10 minuta, më pas shërbejeni me patate, makarona ose pilaf.

Komento