Arkiva e etiketave: shege

Shega, “fruti i mrekullive”! Njihuni me vetitë e saj...

Shega është një ndër frutat më të rrallë në tokë për nga vlerat që ka për shëndetin. Ajo është fryti “shërues” i pasur me antioksidantë, gjithmonë  vlerësuar si simbol i shëndetit. Shumë studime kanë vërtetuar që bëhet fjalë për një...

Xhelatinë me shegë, super shije për të gjithë familjen!

1.Si fillim ndani kokrrat e shegës dhe bëni lëngun në vete. 2.Pasi lëngu është kulluar, hidhini të gjithë përbërësit në një enë dhe rrihini më një rrahës vezësh. 3.Enën vendoseni në zjarr të ngadaltë duke e përzier avash që...

Sallatë me rukola, djathë Parmixhano dhe shegë

1.Shtypim hudhrën në kripë dhe piper dhe shtojmë sipër uthullën, limonin, majdanozin, vajin dhe vazhdojmë i marinojmë dhe pak. 2.Në një tas hedhim rukolën e larë dhe siper hedhim salcën e përgatitur. 3.Sipër hedhim djathin parmixhan dhe ca kokrra...

Me mandarina dhe shegë, kjo është sallata që i...

1.Në një tas bashkoni spinaqin e larë mirë, mandarinat feta-feta, kokrrat e sheges, avokadon e prerë në rripa të hollë, arrat dhe bajamet. 2.Në një enë veçmas bashkoni të gjithë përbërësit e salcës dhe i përzieni mirë. 3.Tani ia...

Rizoto me Filadelfia dhe shegë, pjata përfekte!

1.Skuqim qepën e grirë imët me pak vaj ulliri, shtojmë orizin dhe e skuqim edhe atë duke e përzier pa ndërprerje. 2.E shuajmë me verë dhe kur ajo të ketë avulluar shtojmë lëng zarzavatesh. Vazhdojmë zierjen e orizit duke...

Për të gjithë admiruesit e picave, ne sugjerojmë atë...

Për shegën kemi folur edhe herë të tjera këtu në Neps.al Ky frut jo vetëm që ka një shije fantastike, por i jep trupit tonë edhe mijëra përfitime shëndetësore. Për më shumë informacione të tjera rreth dobisë së shegës,...

Çfarë të hani për një rini që zgjat pafundësisht

Këtu është një listë e produkteve më të mira që do t’ju ndihmojnë të mbani lëkurën tuaj të freskët dhe të re:  Shegët Përmbajnë vitamina dhe antioksidantë, ndihmojnë në luftën kundër dëmtimit nga rrezet e diellit. Vaj ulliri ekstra...

Smothie me kivi, receta e një ilaçi natyral për...

I pasur me vitaminë C, fibra, kripëra minerale dhe antioksidantë të çmuar, kivi është një frut perfekt për të nisur ditën me dozën e duhur të energjive dhe vitalitetit, por edhe një medikament natyral për të forcuar imunitetin dhe...