Çfarë të hani për një rini që zgjat pafundësisht

Këtu është një listë e produkteve më të mira që do t’ju ndihmojnë të mbani lëkurën tuaj të freskët dhe të re: 

10 Foods That Speed Up Aging and Make You Look Older

Shegët
Përmbajnë vitamina dhe antioksidantë, ndihmojnë në luftën kundër dëmtimit nga rrezet e diellit.

Vaj ulliri ekstra të virgjër
Përmban omega 3 dhe acide yndyrore që janë të mira për lëkurën.

Boronica
Janë të pasura me antioksidantë, ndihmojnë për të mbajtur enët e gjakut elastike dhe ruajnë presionin e ulët të gjakut.

Çaji jeshil
Ndihmon në parandalimin e dëmtimit oksidativ në lëkurën tuaj nga rrezatimi UV.

Perimet me gjethe jeshile
Spinaqi dhe kale janë perime anti-inflamatore që luftojnë kundër plakjes dhe janë të mbushura me vitamina K, A, C dhe E.

Peshku me yndyrna të shëndetshme
Salmoni, toni, sardelet dhe skumbri janë një burim i madh i acideve yndyrore omega 3 që reduktojnë gjendjet inflamatore.

Uji
Luan rolin më të rëndësishëm në luftimin e procesit të plakjes. Pini ujë për të mbajtur organet dhe nyjet tuaja që të funksionojnë mirë, për të mbështetur proceset tuaja metabolike dhe për të hidratuar lëkurën tuaj.

Ushqimi i shëndetshëm ndonjëherë nuk është i lehtë! A kemi përmendur ndonjë nga produktet tuaja të preferuara këtu?/neps.al 

Lini një koment