Sugjerojmë:

Arkiva e etiketave: qepe

Supë franceze me qepë

Shkrini gjalpin me vajin e ullirit në një tenxhere të madhe me bazë të rëndë. Shtoni qepët dhe skuqini me kapak për 10 minuta derisa të zbuten.     Spërkatini me sheqer dhe gatuajini edhe për 20 minuta, duke i...

Rrathë qepe të skuqur

Ngrohni vajin në 180C në një tigan të thellë me bazë të rëndë – nuk duhet të jetë më shumë se 1/3 e mbushur. Ndërkohë hidhni miellin dhe ujin e gazuar në një enë dhe kriposeni me bollëk. Përziejini...

Reçel qepe, nëse akoma nuk e keni provuar kjo...

Në një tenxhere me madhësi të mesme ngrohni vajin dhe shtoni qepë, trumzë, kripë dhe piper. Gatuajini derisa qepët të jenë të buta dhe të tejdukshme, duke i trazuar shpesh, rreth 10 minuta. Shtoni supë, sheqer, mjaltë, uthull, xhenxhefil...

Sanduiç i shëndetshëm me vezë dhe qepë për mëngjesin...

1.Ngroheni furrën në 175 °C. 2.Hidhni qepë, salcë soje, pluhur hudhër dhe 1 lugë gjelle vaj në një tigan. 3.Shtoni kripë dhe lërini të piqen derisa qepa të skuqet rreth skajeve dhe të jetë shumë e butë, 25–35 minuta....

6 arsye thelbësore pse qepa nuk duhet të mungojë...

Bëhuni gati për të qarë me disa lotë lumturie, sepse qepët patjetër meritojnë një vend në kuzhinën tuaj këtë verë. Të bardha, të verdha, të kuqe / vjollcë apo të gjelbra, të gjitha varietetet e qepëve ofrojnë disa përfitime...

Vezë poshe me qepë të karamelizuara për mëngjesin e...

1.Për përgatitjen e qepës: Skuqni në një tigan gjalpin dhe mënjëherë shtoni qepën. 2.E përzieni mirë dhe gradualisht i shtoni pak kripë derisa qepa të bëhet transparente dhe me një ngjyrë të lehtë kafe. 3.Ndërkohë në një tigan vendosni...

Si të shpëtoni nga aroma e pakëndshme e hudhrës...

Qepa dhe hudhra preferohen nga shumë njerëz për vetitë që kanë, por aroma e tyre e pakëndshme shpesh i mban pak larg. Askush nuk do të donte të shkatërronte një takim romantik ose një intervistë pune vetëm se ka...

Receta speciale e qepëve të mbushura me kërpudha dhe...

1.Si fillim ngrohni furrën në temperaturën 210 gradë. 2.Pastaj pastroni qepët dhe pritini në njërën anë. 3.Hiqni pjesën e brendshme. 4.Ndërkohë, në një tas të madh miksoni mishin e grirë, kërpudhat, majdanozin, sheqerin, salcat dhe thërrimet e bukës. 5.Përziejini...

7 fjalë që duhet të dish nëse të qëllon...

Kuzhinë do të thotë kulturë. Dhe ta përgjithësosh një panoramë kulinare vetëm me disa pjata ose ta limitosh me kufij gjeografikë është e gabuar. Por të qëndrojmë pak tek kuzhina meksikane. Si duhet ngrënë në mënyrë korrekte një tostada...