Sugjerojmë:

Reçel qepe, nëse akoma nuk e keni provuar kjo është receta!

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
10 min
Sugjerohet për:
12 luge
Kalori:
83
3 lugë vaj perimesh
1 kile qepë të ëmbël, të prerë në kubikë të imët
1/4 lugë çaji kripë
1/4 lugë çaji trumzë e grirë
Pak spec të zi
1/2 filxhan lëng pule
2 lugë sheqer
2 lugë gjelle mjaltë
3 lugë gjelle uthull balsamike
1/4 lugë çaji xhenxhefil i bluar
1/2 filxhan kumbulla të thata të prera në kubikë

Në një tenxhere me madhësi të mesme ngrohni vajin dhe shtoni qepë, trumzë, kripë dhe piper. Gatuajini derisa qepët të jenë të buta dhe të tejdukshme, duke i trazuar shpesh, rreth 10 minuta.

Shtoni supë, sheqer, mjaltë, uthull, xhenxhefil dhe kumbulla të thata në tenxhere dhe vazhdoni gatimin, duke e përzier shpesh, derisa qepët të fillojnë të karamelizohen, rreth 10-15 minuta më shumë.

(Ndërsa gatuani, vazhdoni të trazoni për të parandaluar djegien. Nëse përzierja duket se është pak e thatë, shtoni pak ujë deri në fund. Mos e zieni shumë! Qepët duhet të karamelizohen dhe duhet të ketë akoma pak lëng brenda.)

Lëreni reçelin të ftohet, pastaj transferojeni në një kavanoz dhe ruajeni në frigorifer.

Komento