Arkiva e etiketave: majdanoz

Pasta me salcë kërpudhash dhe tahini, një super kombinim...

1.Gatuani makaronat sipas udhëzimeve të paketës. 2.Ndërkohë, gatuani hudhrat në një tigan me pak vaj mbi nxehtësi të mesme për dy minuta, duke e trazuar herë pas here. 3.Shtoni kërpudhat dhe tamarin ose salcën e sojës dhe gatuajeni edhe...

7 ushqimet më të mira për pastrimin e veshkave

Veshkat  luajnë një rol të rëndësishëm në funksionimin e trupit dhe nëse nuk i mbajmë të shëndetshme, rrezikohemi nga sëmundje si pamjaftueshmëria e veshkave apo kanceri i veshkave. Funksioni primar dhe më i rëndësishëm i veshkave është të filtrojnë...

Sallata greke. Si ta përgatisim në versionin autentik të...

Me bazë kastravecësh, specash, qepësh të kuqe, ullinjsh, kaperi e djathë feta, sallata greke është një pjatë e shëndetshme perfekte për të shoqëruar një pjatë të dytë, ideale edhe si pjatë unike sidomos gjatë verës, e shoqëruar me brusketa....

Oriz me salçiçe dhe kërpudha

1.Skuqni qepën e grirë me një lugë vaj. Më pas gjysmën e saj hidheni në një tenxhere. Merrni salsiçet, hiquni lëkurën dhe shtypini me pirun. Shtojeni te qepa në tenxhere. 2.Shtoni më pas kërpudhat chiodini të pastruara e të...

Majdanozi jo vetëm për dekor, ja vlerat e shumta...

Majdanozi është një bimë mesdhetare dyvjeçare e cila për shkak të gjetheve të gjelbërta të mbylluara shpesh luan një rol kyç gjatë dekorimit të ushqimit. Përveç kësaj, majdanozi është një bimë me shumë vlera dhe në mjekësinë popullore. Majdanozi...

Tonik i bërë vetë me majdanoz për fytyrat e...

Majdanozi është një armik i fortë i yndyrës për fytyrat që vuajnë nga ajo. Si ta përgatisni vetë një tonik? Është më e lehtë nga sa e keni menduar Për këtë do ju nevojiten: ½ tufë majdanoz 100 ml...

Brusketa me salcë hudhrash dhe mocarela

Parangrohni furrën në 200 gradë. Në një tas bashkoni gjalpin, hudhrat me një mikser dore. Bukën e bardhë e ndani në 8 pjesë të vogla. I vendosni në një tavë ku keni shtruar më parë një letër kuzhine. Sipër...

Pasta me pesto majdanozi dhe speck

Një pjatë e parë pastash kremoze, e shpejtë për t’u realizuar dhe me shije të freskët e kombinuar nga proshuta speck krokante. Bashkon delikatesën e pestos së majdanozit me shijen klasike të speck. Pak përbërës për të realizuar një...

7 fjalë që duhet të dish nëse të qëllon...

Kuzhinë do të thotë kulturë. Dhe ta përgjithësosh një panoramë kulinare vetëm me disa pjata ose ta limitosh me kufij gjeografikë është e gabuar. Por të qëndrojmë pak tek kuzhina meksikane. Si duhet ngrënë në mënyrë korrekte një tostada...