Sugjerojmë:

Arkiva e etiketave: kripa

Njihuni me 9 ushqimet që nuk kanë datë skadence....

Të ngrënit ushqime të skaduara mund të jetë e rrezikshme, por janë disa ushqime që nuk keni pse të shqetësoheni, pasi janë të sigurta për tu ngrënë edhe pas shumë vitesh. OriziTemperatura më e mirë për të ruajtur orizin...

7 ushqimet që kanë më shumë kripë nga sa...

A e dinit se sasia e rekomanduar e kripës është rreth 2300 mg në ditë? Sipas statistikave, amerikanët janë populli që konsumon më shumë kripë në botë. Kjo edhe për shkak të konsumit të madh të ushqimit të përpunuar...

8 këshilla të dobishme për t’u ushqyer pastër

Me siguri keni dëgjuar për ushqyerjen e pastër ose ‘clean eating’, por nuk dini nga t’ia filloni. Të ushqyerit e pastër ka të bëjë me modifikimet e dietës dhe orientimin drejt ushqimeve që janë më të shëndetshme, krahasuar me...

7 ushqimet që përshpejtojnë procesin e plakjes dhe ju...

Një muffins i pafajshëm në mëngjes, një kafe apo një sanduiç mund t’ju dëmtojë me të parën. Sheqeri, yndyrnat e pashëndetshme, kripa, alkooli apo edhe kafeina mund t’ju shkatërrojë proteinat e rëndësishme, të na dehidratojë dhe lëkura jonë është...

Disa truke me kripën që zonjat e shtëpisë do...

Truket me kripën për të cilat do të lexoni më poshtë, në mos në një rast, në një tjetër do t’u vlejnë amvisave dhe zonjave të shtëpisë, pasi përdorimet alternative të  kripës janë shumë. Le të shohim disa së...

Kripë e aromatizuar me erëza të ndryshme

Kjo stinë na lejon të përdorim shumë erëza të çmuara aromatike të cilat u japin shumë shije pjatave tona. Si thoni të përdorni mente, rozmarinë, borzilok e rigon për të përgatitur në shtëpi një kripë të mrekullueshme të aromatizuar?...