Arkiva e etiketave: këshilla

Nëse nuk e ruani orizin e mbetur siç duhet,...

Nëse orizi është pjesë e rregullt e përgatitjes së vakteve tuaja dhe shpesh ju mbetet, duhet të ndiqni disa rregulla për sigurinë ushqimore në mënyrë që të mos toksikoheni. Ringrohja e orizit mund t’ju çojë në helmim nëse nuk...

Simptomat e perimenopauzës dhe 4 trajtime natyrale

Procesi i menopauzës ndahet në tri pjesë të ndryshme: perimenopauzë, menopauzë dhe postmenopauzë. Perimenopauza i referohet periudhës kohore para fillimit të menopauzës, për disa gra ndodh gradualisht, e tek të tjerat me pak ose aspak simptoma. Zgjat deri në...

Nga dhëmbët e bardhë, tek lëkura e flokët: pse...

Quhet argjilë jeshile e ventiluar dhe është e pasur me shumë benefite, si për shëndetin ashtu edhe për bukurinë. E njohur dhe e përdorur që në kohët e lashta, argjila jeshile e ventiluar mund të përdoret në mënyra të...

Është koha të përgatitemi. 15 këshilla për një verë...

Fundjavat e verës në plazh, barbekjutë në kopsht, darkat jashtë, kaloritë ekstra, patatinat, akulloret, birrat…Si ta shijojmë motin e ngrohtë duke pasur nën kontroll ushqyerjen me këshillat më poshtë? Pini çaj jeshil në vend të çajit të ftohtë Çaji...

Këshillat e Lira Gjikës/Si të silleni me fëmijët pas...

Në këto çaste të vështira që i gjithë vendi po kalon, disa këshilla nga profesionistët për t’u motivuar psikologjikisht nuk janë kurrë të tepërta. Pediatria e njohur Lira Gjika ka në fokus të saj fëmijët, sjelljet dhe ndjesitë e...

Mënyra natyrale për të larguar skuqjen e lëkurës së...

Bebet kanë lëkurë të ndjeshme në vitet e para të jetës së tyre, prandaj janë të prirur të irritohen dhe skuqen në lëkurë kur ekspozohen ndaj alergeneve të ndryshëm që gjenden tek detergjentet, shampot, pelenat, etj. Nëse nuk dëshironi...

Maskë me kanellë e arrë moskat për lëkurë të...

Maska me kanellë është shumë e thjeshtë përgatitet me përbërës natyralë që të gjithë i kemi në shtëpi si mjalti, limoni, kanella e arra moskat. Është sidomos e përshtatshme për lëkura të papastra, me pika të zeza dhe të...