Arkiva e etiketave: karrota

Tortë me karota dhe arra

Ngrohni furrën në 180C. Lyeni me vaj dhe shtroni bazat dhe anët e dy formateve të kekut 20 cm me letër pjekjeje. Rrihni në një enë vajin, kosin, vezët, vaniljen dhe lëkurëne portokallit. Përzieni miellin, sheqerin, kanellën dhe arrën...

Fileto derri me karrota dhe oriz

1.Në një tas hidhni së bashku uthull orizi, 1 lugë çaji sheqer kaf dhe 1/4 lugë çaji kripë.2.Duke përzier mirë përbërjen në tas dhe duke përdorur një heqës lëkure perimesh, i prisni karrotat në shirita të gjatë.3.Shtoni specin e...

Patate me krem karrotash dhe tartuf

1.Si fillim pastroni dhe ndani në pjesë shumë të vogla karrotat.2.Hidhini në një tigan dhe përzijini me 20 gr gjalpë, me kapak të mbuluar, derisa të zbuten.3.Shtoni kripë dhe lëreni mënjanë.4.Qëroni patatet dhe pritini në feta shumë të holla,...

Supë me thjerrëza të kuqe dhe karrota, kombinimi i...

1.Ngrohni vajin në një tigan të mesëm, shtoni qepën e grirë dhe skuqeni për 2 minuta ndërsa copëtoni hudhrat dhe copëtoni karotat. 2.Shtojini ato në tigan dhe gatuajini për pak kohë mbi zjarr. 3.Hidhni në 1 litër ujë të...

Tortë me karrota dhe rrush të thatë, shija e...

Nxehni furrën në 180 gradë C.Në një tavë hidhni pak vaj dhe vendosni letër pergamenë pjekjeje.Vendosni sheqerin, vajin e lulediellit dhe vezët në një tas të madh përzierjeje. Përzieni lehtë me një lugë druri. Shtoni karrota, rrush të thatë...

Gjellë me selino, mish viçi dhe karrota për një...

Mishin e viçit thajeni me peshqirë letre dhe marinojeni me kripë dhe piper. Në një tenxhere të madhe mbi nxehtësinë mesatare, vendosni vajin të nxehet. Shtoni mishin e viçit dhe qepën dhe lërini të gatuhen deri sa të marrin...

Duhet t’i provoni, karrota dhe rrepa të bardha turshi

Në një tas të madh bashkoni karrotat, rrepat e bardha dhe kripën. Duke përdorur duart, masazhoni butësisht karrotat dhe rrepkat derisa të fillojnë të bëhen të buta, rreth 4-5 minuta. Në një tenxhere ngrohni ujin, uthullën dhe sheqerin derisa...

Karrota të pjekura me uthull molle dhe mjaltë

1.Nxehni furrën në 200 gradë. 2.Vendosni karotat në një fletë pjekje mbi tavë dhe hidhuni vaj ulliri, kripë dhe piper. 3.Futini karrotat në pjekje në furrën e parangrohur 20 minuta, pastaj hiqeni nga furra. 4.Në një tas të vogël...

Këtë rizoto me karrota do ta adhuroni familjarisht!

1.Si fillim vendosim brodon të nxehet. Qërojmë karotat dhe i presim në shirita. Presim dhe qepën e njomë në feta të holla. Në një tigan shkrijmë gjalpin, shtojmë qepën dhe karotat. Shtojmë një garuzhde brodo dhe e lëmë për...