Arkiva e etiketave: fruta

Akullore e thjeshtë me fruta

Grini ose bëni pure luleshtrydhet dhe mangon në dy enë të veçanta. Në një enë tjetër, shtoni lëngun e limonit dhe bananen dhe shtypeni. Rrihni qumështin e kondensuar dhe panën në një tas të madh me një rrahëse elektrike...

Tortë verore me fruta dhe maskarpone

Ngrohni furrën në 200C. Hapni 1 fletë sfoliatë, por lëreni në letër kuzhine. E vendosim në një tepsi, e pudrosim me 2 lugë sheqer pluhur, më pas e mbulojmë me një letër kuzhine dhe një tepsi tjetër për pjekje...

Jogurt me fruta pylli, gati në 1 minutë

Përziejini frutat e pyllit, kosin dhe mjaltin në një përpunues ushqimi për 20 sekonda, derisa të bashkohen në një strukturë të lëmuar akulloreje. Hidheni në enë dhe shërbejeni. Ruaj Recetën

10 ushqimet që i kanë antioksidantët me shumicë

Ka studime të ndryshme shkencore që nxjerrin në pah benefitet e antioksidantëve për shëndetin e organizmit. “Bëhet fjalë për molekula”, shpjegon doktoreshë Sonia Croci, biologe nutricioniste, “me të cilat janë veçanërisht të pasura frutat, perimet dhe jo vetëm. Parandalojnë...

Brusketa me djathë dhie e fruta të thata

1.Punoni djathin në mënyrë që të bëhet më kremoz. Hiquni bërthamat hurmave arabe dhe grijini së bashku me kajsitë.2.Vendosni rrushin e thatë në ujë të ngrohtë për 10 minuta. Hidhni fistikët në një tenxhere me ujë që vlon. Pas...

Lëngjet e frutave dhe perimeve të shtrydhura. 3 këshilla...

Të njohura edhe si smoothies, lëngjet e perimeve dhe frutave të shtrydhura, janë shumë të shijshme dhe të shëndetshme. Por është e rëndësishme të njohësh kombinimet e përbërësve më të mirë dhe në këtë artikull do t’ju propozojmë 3...

Një mesvakt i ëmbël me fruta pylli dhe qumësht...

1.Ngroheni furrën në 170 gradë C. 2.Në një fletë të madhe pjekje derdhni të gjitha frutat me një copë kanellë dhe pak kripë. 3.Përzijeni që të krijohet një masë homogjene. 4.Piqini për 20 minuta ose derisa sheqernat fillojnë të...

Fruta pylli me qumësht dhe çokollatë për mëngjes

1.Ngroheni furrën në 170 gradë C. 2.Në një fletë të madhe pjekje derdhni të gjitha frutat me një copë kanellë dhe pak kripë. 3.Përzijeni që të krijohet një masë homogjene. 4.Piqini për 20 minuta ose derisa sheqernat fillojnë të...

Si t’i pjekim frutat e papjekura me ndihmën e...

Jam e sigurt që të gjithëve u ka ndodhur të këpusin fruta të papjekura mirë nga pemët. Dhe sigurisht nuk kanë të njëjtën shije si të pjekura dhe duhet pritur sa pjekja të përfundojë, që shpesh përfundon me tharjen...