Sugjerojmë:

Arkiva e etiketave: borzilok

Liker borziloku, receta për një digestiv të freskët dhe...

Me aromë shumë të veçantë, borziloku është perfekt jo vetëm për pjatat e para (pestot, pastat), por edhe të dytat (peshkun) e sallatat (sidomos ato me bazë domatesh). Dhe jo vetëm: është shumë i çmuar edhe për përgatitjen e...

Domate në furrë me parmixhano dhe vezë!

1.Ngroheni furrën në 150 ° C dhe vendosni gjizën në një sitë të veshur me letër kuzhine për t’u kulluar. 2.Ndërkohë, vendosni vajin dhe domatet në një tavë pjekjeje dhe hidhni sipër hudhër dhe trumzë për marinim. 3.Piqini për...

Sallata me domate qershi dhe borzilok që ka veti...

Sallatat bëjnë pjesë tek pjatat më të shëndetshme në planet. Të përgatitura me përbërës të freskët dhe ‘dressings’ e duhura, ato e furnizojnë trupin me vitamina, minerale, fibra dietike, antioksidantë dhe enzima bimore. Kjo sallatë ka veti shëruese dhe...

Fritatë me domate dhe borzilok

Fritata është një pjatë që të nderon gjithmonë. Edhe kur je shumë vonë për të bërë drekën ose darkën, rrih disa vezë, pak kripë, një dorë parmixhano të grirë, ca ingredientë të tjerë dhe erëza dhe ja tek kënaqët...

Shurup borziloku, receta perfekte e dhimbjes së fytit e...

Perfekt për të luftuar kollën dhe inflamacionin e rrugëve respiratore në mënyrë natyrale, edhe në verë, shurupi me borzilok është i thjeshtë për t’u përgatitur në shtëpi. Ideal për t’i bërë më të shijshme dhe aromatike ëmbëlsirat dhe sallatat...

Meqë është kohë borzilokësh, le të bëjmë një larës...

Borziloku është përdorur prej kohësh në trajtimin e lëkurave të predispozuara ndaj akneve. I njohur për vetitë e tij antiseptike, borziloku jo vetëm trajton aknet ekzistuese, por parandalon edhe formimin e atyre të reja duke qetësuar lëkurën dhe duke...