Dieta Banting: Si të humbim peshë shpejt dhe pa kufizime vaktesh

Nëse po mendoni të mbani një dietë për humbje peshe , ju ftojmë të  shikoni përfitimet e dietës Banting.

Çfarë është dieta Banting?

Ndryshe nga shumica e dietave për humbjen e peshës, dieta Banting ka një histori të gjatë, e përshkruar për herë të parë që në 1862, ajo u miratua nga një pacient  i quajtur William Banting. E para nga shumë programe me karbohidrate të ulëta, dieta Banting promovon përdorimin e depove të yndyrës si lëndë djegëse. I tronditur nga suksesi i tij në humbjen e peshës, Ëilliam Banting shkroi një broshurë, tani mendohet të jetë libri i parë i dietave, në lidhje me këtë qasje me karbohidrate të ulëta / yndyrë të lartë.

Kohët e fundit një shkencëtar i Afrikës së Jugut, Tim Noakes, ka përshtatur dietën origjinale Banting dhe ka dokumentuar versionin e tij në një libër me titull Revolucioni i Vaktit të Vërtetë.

Si funksionon dieta Banting?

Dieta origjinale përfshinte katër vakte në ditë që përmbajnë proteina të tilla si mish ose peshk me një pjesë të kufizuar të karbohidrateve prej rreth 25-30 gram, plus një pjesë të frutave si një meze të lehtë. Për çudi, buka, fasulet, gjalpi, qumështi, sheqeri dhe patatet ishin shumë të kufizuara.

Tim Noakes ’rishikoi dietën origjinale Banting në katër faza të veçanta të dizajnuara për ta çuar dietën drejt një modeli të ri të ngrënies. Versioni i azhurnuar ka më shumë se një ngjashmëri kaluese me dietën keto, ai vazhdon të kufizojë karbohidratet në 5-10 përqind të kalorive ditore, me 65-90 përqind nga yndyra dhe 10-35 përqind nga proteina. Plani është përcaktuar si më poshtë:

Faza 1: vëzhgimi – për një javë ju vazhdoni të hani dietën tuaj ekzistuese, pa ndryshuar, por mbani një ditar gjithëpërfshirës të ushqimit për t’ju ndihmuar të kuptoni se si trupi juaj i përgjigjet ushqimit që hani.

Faza 2: restaurimi – për 2-12 javët e ardhshme, varësisht nga sa humbje peshe nevojitet, ju ndiqni një fazë restaurimi e cila është krijuar për të rivendosur shëndetin e zorrëve dhe për t’ju aklimatizuar në mënyrën Banting. Gjatë kësaj faze ju do të filloni të ndiqni listat e ushqimeve, duke shmangur të gjitha ushqimet nga listat e kuqe dhe duke u mbështetur në ato në listat e gjelbra dhe portokalli. Duke iu përmbajtur listave të ushqimeve nuk do të keni nevojë të numëroni kaloritë ose të kontrolloni madhësitë e pjesëve tuaja.

Faza 3: transformimi – kjo fazë shkon një hap më tej, me qëllim që të arrihet ketoza. Kjo është faza më e vështirë dhe ajo më e afërta me dietën origjinale Banting. Do të kërkohet t’i përmbaheni vetëm listës së gjelbër të ushqimeve. Të zgjasni për aq kohë sa ju duhet për të arritur peshën që synoni, ju gjithashtu do të inkurajoheni të zbatoni modifikime të stilit të jetës, duke përfshirë ushtrimet, agjërimin me ndërprerje dhe meditimin.

Faza 4: ruajtja – faza përfundimtare zgjat një kohë të pacaktuar dhe fillon sa më shpejt që të arrini peshën tuaj të synuar. Faza është më fleksibile, duke lejuar ri-prezantimin e disa ushqimeve, të tilla si ato nga lista portokalli.

Cilat ushqime mund të përfshij në dietën Banting?

 Dieta Banting ju inkurajon të shmangni ushqime shumë të përpunuara dhe të hani më shumë ushqime të plota, ndërsa kufizoni glutenin, niseshtenë, qumështin dhe kafeinën.

Ushqimet që mund të hani pa kufizime janë të dokumentuara në listën e gjelbër dhe përfshijnë ushqime të tilla si:

Perime duke përfshirë zarzavate me gjethe, perime, qepë, kërpudha dhe kopër

Fruta duke përfshirë limon dhe lime, domate dhe ullinj

Mishi, peshku, shpezët, vezët dhe djathi

Ushqime të fermentuara përfshirë kefir, kimchi dhe lakër turshi

Yndyrna të tilla si avokado, gjalpi

Melmesat duke përfshirë uthull, salcë soje ose tamari

Pije pa kafeinë, përfshirë çajra bimorë, ujë me aromë dhe ujë të thjeshtë

Lista portokalli përfshin ushqime që janë ushqyese për ju, por që dieta beson se duhet të hahen në moderim, të paktën derisa të arrini qëllimin tuaj për humbjen e peshës. Këto përfshijnë ushqime të tilla si:

Arra

Qumështore duke përfshirë qumësht, kos dhe krem ​​kosi

Fruta duke përfshirë mollë, banane, manaferrat dhe portokall

Perime duke përfshirë panxhar, kunguj, misër, karrota dhe patate

Bishtajore

Ushqime të fermentuara si kombucha

Pije përfshirë çaj kafeinë dhe kafe

Cilat ushqime duhet të shmang në dietën Banting?

 Dieta kufizon ushqimet me niseshte, të përpunuara dhe me sheqer dhe ka dy lista të kuqe për të shmangur. Lista e kuqe e lehtë përfshin ushqime që vështirë se duhet t’i konsumoni, shembuj të këtyre përfshijnë:

Smoothiet dhe lëngje

Produkte me  çokollatë përfshirë fruta të thata, mjaltë dhe çokollatë me shumë kakao (mbi 80% kakao)

Drithëra pa gluten si tërshëra, quinoa, orizi dhe hikërror

Miell duke përfshirë dhe oriz

Lista e kuqe përfshin ushqimet që nuk duhet të hani kurrë. Shembuj të këtyre përfshijnë:

Ushqim i shpejtë, patate të skuqura, ushqime me sheqer të shtuar si dhe erëza të ëmbla duke përfshirë ketchup

Ëmbëlsirat – të gjitha ëmbëlsira dhe çokollata jo të errëta, reçel, shurup i artë

Gluten – elb, kuskus, orzo, thekër, bollgur, shqiptim dhe grurë

Ushqime me bazë drithërash siç janë drithërat në mëngjes

Lidhur me qumështin – kremëra kafeje, përhapje djathi komercial, qumësht të kondensuar dhe akullore

Yndyrnat – përhapje të përpunuara, vaj misri, margarinë dhe vaj luledielli

Mish të përpunuar – salcice dhe mish shumë të përpunuar me sheqer

Pije – pije energjike, pije freskuese, lëngje komerciale dhe milkshakes

Lini një koment