Sugjerojmë:

Çfarë i ndodh trupit tuaj nëse hani patate çdo ditë

Patatet rriten në mbi 100 vende në të gjithë botën dhe  më së shumti në Kinë, SHBA, Indi, Rusi dhe Ukrainë. Pavarësisht se janë kaq popullore, patatet nuk besohet të jenë shumë të shëndetshme. Madje  konsiderohen edhe të rrezikshme për trupin tuaj. Por ndoshta ky është vetëm një stereotip i krijuar nga patatet e skuqura dhe ushqimi Fast-Food.

Vlerat e patates

Lëkura e patates është e pasur me kalium që e mban zemrën të shëndetshme. Përveç kësaj patatet përmbajnë fosfor, magnez, kalcium, natrium, hekur dhe zink. Patatet gjithashtu përmbajnë shumë vitaminë C (rreth 45% të normës ditore në një copë). Por pjesa më e madhe e saj shkatërrohet kur nxehet, prandaj rekomandohet që t’i hani të ziera, e jo të skuqura. Gjithashtu, patatet përmbajnë fibra që janë fantastike për shëndetin e zorrëve.

Patatet nuk përmbajnë kolesterol. Por në varësi të asaj sesi i gatuani ato (për shembull me vaj), ju mund të “shtoni” kolesterolin e keq në patatet e skuqura. Patatet mund të përmirësojnë shëndetin e lëkurës,  ndihmojnë me depresionin dhe stresin.

Patatet e ziera mund t’ju bëjnë të ndiheni më të ngopur. Si rezultat, ju hani më pak, por qëndroni të plotë për një kohë më të gjatë dhe mund të humbni peshë më shpejt. Por ndonjëherë, ngrënia e patateve mund të çojë në fitimin e peshës. Sidomos nëse ato janë të skuqura ose shërbehen me shtesa yndyrore si djathi. Por për të pasur probleme serioze shëndetësore, duhet t’i hani këto ushqime shpesh dhe në sasi të mëdha.

Njerëzit me diabet duhet të jenë shumë të kujdesshëm ndaj patateve. Shumë lloje patatesh kanë një indeks glikemik shumë të lartë.

Por çfarë ndodh nëse hani vetëm patate çdo ditë?

Në 2016, Andrew Taylor nga Melbourne vendosi të gjejë vetë përgjigjen e kësaj pyetjeje. Australiani filloi të shkonte në dyqan dhe të blinte 6 kg patate. Sipas tij, ai mori 99% të të gjitha kalorive nga patatet. Dhe 1% tjetër ishte nga erëzat, salcat, hudhrat apo qumështi i sojes etj.

Andrew donte gjithashtu të luftonte peshën dhe të humbiste varësinë ndaj ushqimit. Ai u përpoq të trajtonte ushqimin vetëm si lëndë djegëse për trupin, në vend që ta trajtonte atë si shpërblim ose ngushëllim. Më parë, ai mësoi shumë për këtë perime dhe u konsultua me dietologun e tij. Ata vendosën që  do të ndalonin eksperimentin nëse Andrea do të ndihej keq.

Andrew vendosi të sfidonte veten dhe ishte në dietë për një vit. Deri në fund të saj, ai kishte humbur 50 kilogramë.  Ai doli disa herë në shfaqje televizive dhe shkroi 2 libra: Një libër recetash dhe një libër për mënyrën se si e kapërceu varësinë e tij ndaj ushqimit.

Pavarësisht nga suksesi i tij personal, shkencëtarët nuk ishin shumë optimistë për dietën e tij. Nëse jeni në një dietë me patate, ushqimi juaj bëhet shumë i kufizuar. Trupi nuk merr vitamina A, E dhe K, kalcium dhe selen.

Gjithashtu, patatet kanë shumë pak proteina dhe acide yndyrore. Proteina është e domosdoshme për sistemin imunitar dhe të dyja ndihmojnë në rregullimin e peshës së trupit dhe rritjen e peshës së muskujve.

Pra, a do rrije një vit të tërë në një dietë me patate?/neps.al

Lini një koment