Shëndet

Çaj me piper të zi, zgjidhja më e mirë për të luftuar kollën dhe të ftohtin!

Në vend që të pish çajin normal, pi një çaj me piper në mëngjes për të qëndruar sa më larg kollës dhe të ftohtit.

Gjithçka që duhet të bësh është: 

  • T’i shtosh 2 deri në 3 fara të zeza të grira ose pluhur çajit në një gotë me ujë të nxehtë.
  • Përzierjen lëre të vlojë për 5 minuta, pastaj shto në të edhe një lugë gjelle mjaltë.

Image result for tea with black pepper

Kjo është një mënyrë e thjeshtë, por shumë efektive në kushte shtëpie për të luftuar të ftohtin dhe kollën. Piperi është i pasur me shumë lëndë ushqyese thelbësore si vitamina C, flavonoide, antioksidantë dhe antibakteriale. Kur përdoret i kombinuar me mjaltë, piperi i zi lehtëson gëlbazën dhe të ndihmon të kesh frymëmarrje më të pastër e të lehtë./neps.al 

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply
    ปั้มไลค์
    15/01/2020 at 3:14 pm

    Like!! Really appreciate you sharing this blog post.Really thank you! Keep writing.

  • Leave a Reply