30-60 min/ SA KOHË KE?

Biskota me fara chia

Biskota me fara chia

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Persona: 35
Koha e përgatitjes: 15 minuta Koha e gatimit: 35 minuta

Po flasim për disa biskota speciale të kripura, me fara chia, të verdha vezësh dhe miell patatesh. Farat chia janë shumë të pasura në elemente ushqyese dhe u dhurojnë biskotave një shije të veçantë dhe një pamje speciale. Provojini edhe ju biskotat me fara chia, të shoqëruara me pak djathë kremoz ose vendosini në tavolinë në mënyrë që familja t’i shijojë si vakt zemre.

Ingredientët

 • 8 vezë
 • 250 gr miell 00
 • 250 gr gjalpë i ftohtë
 • 125 gr miell patatesh
 • 125 gr djathë parmixhano i grirë
 • 80 gr fara chia

Udhëzimet

1

Si fillim vendosni vezët në një tenxhere me ujë dhe lërini të ziejnë 8 minuta nga momenti që uji merr valë. Më pas kullojini, ftohini dhe qërojini dhe merruni të verdhat. Të bardhat nuk na duhen në këtë recetë, por mund t’i përdorni për të bërë vezë të mbushura.

2

Prisni gjalpin në kubikë të vegjël dhe hidheni në një misker, shtoni miellin 00, miellin e patateve dhe frulojini derisa të merrni një përbërje në formë rëre.

3

Shtoni më pas parmixhanon e grirë, të verdhat e vezëve dhe farat chia. Fruloni përsëri gjithçka derisa të përziehen përbërësit.

4

Vendoseni brumin mbi një plan pune të spërkatur me miell dhe punojeni për disa minuta. Më pas vendoseni në një qese ushqimesh. Lëreni të pushojë në frigorifer për të paktën 40 minuta. Pasi të ketë kaluar kjo kohë, hapeni brumin në një plan pune të spërkatur me miell në trashësinë 1 cm.

5

Merrni një formë biskotash me diametër 5 cm dhe pritni biskotat. Më pas vendosini në një tepsi të shtruar me letër furre. Piqini në një furrë të parangrohur në 180 gradë për 25-26 minuta, më pas vendosini në një enë servirjeje.

You Might Also Like

14 Comments

 • Reply
  Elliott Sladick
  04/07/2019 at 5:28 pm

  I got what you mean ,bookmarked, very decent website .

 • Reply
  cialis going generic in 2019 in us
  02/01/2020 at 11:51 am

  Hello, tender thanks you looking for information! I repost in Facebook

 • Reply
  Everettquels
  08/01/2020 at 8:04 am

  Hello, thank you for facts! viagra on line no prec http://viapwronline.com I repost in Facebook.
  chrissy teigen legend viagra

 • Reply
  Petergrisa
  12/01/2020 at 10:09 pm

  Hello, boat thanks you http://cialisxtl.com in appreciation to oath! hard erections cialis
  viagra boner

 • Reply
  WayneRew
  16/01/2020 at 12:10 pm

  Cialis cialis lowest price 20mg cialis 30 day trial coupon

 • Reply
  WayneRew
  20/01/2020 at 7:22 am

  Cialis 30 mg cialis what happens cost of cialis

 • Reply
  WayneRew
  23/01/2020 at 8:34 am

  Cialis canadian cialis take cialis with or without food

 • Reply
  WayneRew
  28/01/2020 at 5:35 am

  Cialis herbal replacement for viagra/cialis/levitra… how long does 20mg cialis keep in system

 • Reply
  Robertdum
  31/01/2020 at 5:02 pm

  cialis pills for cheap can i buy cialis in dubai buy levitra mastercard

 • Reply
  Robertdum
  03/02/2020 at 4:09 pm

  cheap alternative to viagra buy levitra dapoxetine legal order viagra online canada

 • Reply
  Robertdum
  06/02/2020 at 11:15 pm

  cialis 20 mg film-coated tablets tadalafil viagra sale adelaide cialis pills in canada

 • Reply
  Robertdum
  10/02/2020 at 12:40 am

  buy cheap cialis line best place to order generic viagra buy viagra online legal

 • Reply
  Kniceni
  14/02/2020 at 9:55 am

  buy cialis online canada canada price on cialis cialis liquid for sale

 • Reply
  Kniceni
  17/02/2020 at 8:28 am

  order cialis professional online cialis generic availability buy cialis lilly

 • Leave a Reply