Sugjerojmë:

Vuani nga djersitja e tepërt? Ja 5 ushqimet që e bëjnë trupin tuaj të mbajë erë të mirë

Djersitja e tepruar shpesh na bën të ndihemi në siklet para të tjerëve. Disa ushqime të tilla si domatja, lakra apo kafeja rrisin shanset për të djersitur dhe e bëjnë erën më të fortë. Megjithatë ka edhe nga ato ushqimet që mund ta minimizojnë këtë problem tek ju.

Ja ushqimet me efekt të tillë: 

Vaji i kokosit

Related imageVaji i kokosit është një nga produktet më efektive që mund t’i japë trupit tuaj një aromë të këndshme. Vetitë e saj antimikrobike kufizojnë rritjen e baktereve, ndërsa acidi laurik në përbërjen e tij shkatërron erën e athët. Rekomandohet që të aplikoni vajin në zonën e sqetullës 1-2 herë në ditë pasi keni bërë një dush.

Limoni

Image result for lemonLimoni ju ndihmon për të larguar frymëmarrjen e keqe. Mjafton të konsumoni një gotë me lëng limoni në mëngjes dhe bakteret e dëmshme do të minimizohen.

Majdanozi

Image result for parsleyMajdanozi është një ilaç popullor për trajtimin e erërave të pakëndshme të trupit. Është përmbajtja e lartë e klorofilit dhe aroma e saj e freskët që i japin një efekt deodoranti. Kjo barishte pastron trupin dhe lufton bakteret që e bëjnë trupin të mbajë erë të keqe.

Sherebela

Image result for sageGjethet dhe lulet e kësaj bime ndihmojnë për të luftuar djersën. Ajo zihet dhe lëngu i saj mund të përdoret për një dush ose aplikohet thjesht me kompresa në trup.

Çaji jeshil

Image result for green teaÇaji jeshil përmban acide organike dhe tanin. Kjo është arsyeja pse ndihmon në luftën kundër djersitjes së tepruar dhe parandalon rritjen e baktereve. Pini çaj jeshil çdo ditë për të marrë një rezultat të mirë./neps.al

 

Lini një koment