Si të bëni dhe konservoni lëng domatesh në shtëpi

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
25 min
Sugjerohet për:
-
Kalori:
268
4-5 domate mesatare
Ujë përafërsisht 1 filxhan
1 lugë kripë
1\2 lugë kripë qepe
1/4 lugë kripë selinoje

Lani, thani dhe hiqni copat e këqija nga domatet.
Pritini në seksione të vogla.
Në një tenxhere të madhe, shtoni domate dhe shumë pak ujë (së paku 1 gotë).
Lërini të zihen.
Pasi të zihen vendosni një kullesë për të hequr farat dhe lëkurën.
Hidhni farat dhe lëkurën.
Kthejeni lëngun në tenxhere dhe lëreni të ziejë duke shtuar kripë, kripë qepë dhe kripë selino sipas sasisë së lëngut.
Nëse doni ta konservoni derdhni 2 lugë gjelle lëng limoni në kavanoza të sterilizuara.
Shtoni lëngun e domateve duke lënë pak hapësirë ajri.

Komento