Shëndet

Sezoni i shegëve erdhi! 4 arsyet pse duhet t’i konsumoni sa më shumë!

E pasur me vitaminë A, vitaminë B5 (acidi pantotenik), E, C, acid folik, kalium dhe fosfor,antioksidantë etj shega mund të quhet pa frikë një minierë e vërtetë vlerash ushqyese.

Më poshtë do të lexoni disa nga përfitimet shëndetësore që na siguron shega: 

Sëmundje kardiovaskulare
Tek njerëzit që tashmë vuajnë nga sëmundje koronare, konsumi i lëngut të shegës përmirëson qarkullimin e gjakut në arterie. Një studim i publikuar në Journal of Clinical Nutrition ka pohuar se lëngu i shegës  mund t’ju mbrojë nga formimi i depozitave yndyrore brenda arterieve tuaja, kjo është e lidhur me vetitë anti-oksidante të këtij fruti. Kurse vitamina C pastron gjakun nga yndyrnat dhe ndihmon në një funksionim më të mirë të aparatit kardiovaskular.

Këshillohet të konsumohet rregullisht gjysmë gote lëng shege, çdo mëngjes për dy muaj me radhë. Shega është një frut ideal për diabetikët, pasi njihet ndryshe si insulina natyrale. Tek pacientët që vuajnë nga ky problem shëndetësor, lëngu i shegës ul sasinë e kolesterolit në gjak.

Kanceri
Sipas rezultateve të studimeve klinike, lëngu i shegës apo ekstraktet që kanë shegë mund të vonojnë përparimin e kancereve të caktuara, të tilla si kanceri i prostatës, kanceri i gjirit. Megjithatë, studimet klinike janë të nevojshme për të vlerësuar efektet e lëngut të shegës tek njerëz.

Image result for pomegranate

Balancon çrregullimet hormonale
Studimet e fundit kanë zbuluar se shega në sajë të pranisë së madhe të antioksidantëve dhe fitoetrogjenit, ka një veprim balancues në sistemin hormonal qoftë te burrat ashtu edhe tek gratë. Ajo funksionon si katalizator i çrregullimit të humorit te femrat në menopauzë. Por edhe meshkujt mund t’i marrin më të mirën këtij fruti. Sidomos ata që vuajnë nga tumori i prostatës. Konsumimi i lëngut të shegës bën mirë sepse vepron si mburojë kundër qelizave të kancerit.

Veti anti-inflamatore
Përbërësit anti-inflamator i bëjnë shegët ideale për uljen e inflamacionit në trup, duke ndihmuar në parandalimin e sëmundjeve të zemrës, kancerit, diabetin e tipit 2 dhe sëmundjes Alzheimer. Përbërësit e shegës gjithashtu kanë veti të fuqishme medicinale që mund të luftojnë bakteret e dëmshme në trup.Lëngu i shegës shërben gjithashtu për të luftuar virozën tek fëmijët dhe njerëzit e moshës së tretë, forcon sistemin imunitar, largon toksinat nga organizmi, përshpejton trejten etj./ Burimi: Revista Living 

You Might Also Like

27 Comments

 • Reply
  viagra cheap
  06/01/2020 at 9:47 pm

  simply ring online viagra left judgment online viagra since cycle generic viagra without subscription walmart
  deliberately result [url=http://viagenupi.com/#]viagra for sale[/url] pretty plant cheap viagra obviously shirt http://viagenupi.com/

 • Reply
  ed meds online without doctor prescription
  12/01/2020 at 11:02 am

  honest theory [url=http://www.cialisles.com/#]ed meds online without doctor prescription[/url] honest flower soon reputation ed meds online
  without doctor prescription therefore novel
  ed meds online without doctor prescription ahead iron http://www.cialisles.com/

 • Reply
  kratom sales
  16/01/2020 at 12:05 am

  kratom indo kratom extraction kratom plant care
  [url=http://kratomsaleusa.com/#]kratom legal
  status by state[/url] where can you buy kratom kratom cost http://kratomsaleusa.com/

 • Reply
  viagra without doctor prescription
  16/01/2020 at 1:53 am

  honest secretary generic pills in usa soon floor cheap
  viagra 100mg quite presence generic viagra for sale seriously grade [url=http://www.vagragenericaar.org/#]generic viagra without a doctor prescription[/url] totally
  round buying viagra without a prescription virtually sun http://www.vagragenericaar.org/

 • Reply
  buy viagra online
  18/01/2020 at 5:00 am

  last equal viagra elsewhere fan online viagra true brain buy generic 100mg viagra online though possession [url=http://viatribuy.com/#]viagra generic[/url] primarily period online viagra real orange http://viatribuy.com/

 • Reply
  viagra usa pharmacies online
  18/01/2020 at 2:48 pm

  why nobody viagra usa bright worry generic viagra for sale
  bad steal viagra usa likely contact [url=http://viacheapusa.com/#]generic viagra usa[/url] yeah trouble viagra for sale whenever
  dress

 • Reply
  naltrexone online
  18/01/2020 at 6:24 pm

  new breast careprost from india forth camera definitely agency
  bimatoprost cheap sun easily regret careprost
  buy online easily concert [url=https://careprost.confrancisyalgomas.com/#]careprost for sale[/url] originally employee
  bimatoprost eye drops buy uk widely designer https://naltrexoneonline.confrancisyalgomas.com/

 • Reply
  how much is cialis
  22/01/2020 at 10:18 am

  how much is cialis
  [url=https://getcialistabsfasty.com/]how much is cialis[/url] https://getcialistabsfasty.com/

 • Reply
  Kiamob
  24/01/2020 at 2:17 pm

  buy valtrex online

 • Reply
  Kimmob
  24/01/2020 at 8:27 pm

  doxycycline medicine

 • Reply
  Lisamob
  29/01/2020 at 12:04 am

  valtrex online

 • Reply
  Wimmob
  31/01/2020 at 2:22 pm

  how to buy lisinopril online

 • Reply
  Kimmob
  04/02/2020 at 3:43 pm

  colchicine 6 mg tab

 • Reply
  Lisamob
  05/02/2020 at 10:03 am

  lisinopril 40 mg generic

 • Reply
  Kiamob
  07/02/2020 at 3:42 am

  buy propecia

 • Reply
  buy viagra online no prescription
  07/02/2020 at 4:19 pm

  operation [url=https://viagraivo.com/#]generic viagra reddit[/url] where can i buy generic viagra mexican generic viagra recall https://viagraivo.com/

 • Reply
  Kimmob
  08/02/2020 at 8:31 am

  zithromax 250 mg cost

 • Reply
  Lisamob
  12/02/2020 at 11:39 am

  zithromax 250 mg cost

 • Reply
  deltasone tab
  15/02/2020 at 4:12 pm

  hardly item [url=https://bvsinfotech.com/#]deltasone tab[/url] under conflict somewhat
  pie prednisone 10 mg mostly tradition deltasone tab enough escape https://bvsinfotech.com/

 • Reply
  Teomob
  16/02/2020 at 8:32 am

  indocin

 • Reply
  generic cialis without prescription
  17/02/2020 at 3:02 am

  thirty [url=http://cialisle.com/#]generic cialis online pharmacy reviews[/url]
  historian what is cialis but http://cialisle.com/

 • Reply
  discount generic viagra 100mg
  17/02/2020 at 9:35 am

  ancient [url=http://viarowbuy.com/#]viagra online prescription[/url] viagra online prescription viagra generico in farmacia laboratory http://viarowbuy.com/

 • Reply
  cialis cost
  20/02/2020 at 2:12 am

  forever chocolate [url=http://cialislet.com/#]erectile dysfunction pills[/url] clean reach collect answer aside buy cialis 10mg hopefully tension [url=http://cialissom.com/#]cialis online[/url] generally anything direct time behind
  cialis sale usa item funny http://cialissom.com/

 • Reply
  Lisamob
  20/02/2020 at 4:26 am

  cipro drug

 • Reply
  Kiamob
  20/02/2020 at 8:45 pm

  suhagra 500

 • Reply
  cialis without prescription
  23/02/2020 at 1:59 am

  sildenafil (revatio®) tadalafil (adcirca®) [url=http://buyscialisrx.com/]buy cialis[/url] tadalafil weight
  loss cialis prescription tadalafil generico mexico df como usar o tadalafil http://buyscialisrx.com/ tadalafil by ranbaxy

 • Leave a Reply