Sugjerojmë:

Receta speciale e linguineve me sardele

1/3 filxhan fara pishe
Linguine 400 gr
1 kuti sardele të freskëta të vogla
1/2 filxhan vaj ulliri ekstra i virgjër
2 fileto sardele të mbushura me vaj
Thërrime buke
2 qepë të grira
Kopër e grirë
3/4 filxhan rrush
1/2 lugë çaji shafran
Kripë

1.Në fillim hiqni dhe hidhni kokat e sardeleve.
2.Pastaj hapni çdo sardele dhe hiqni shtyllën kurrizore, duke i lënë filetot të paprekura.
3.Vendosni filetot e sardeleve në peshqir letre dhe thajini tërësisht.
4.Në një tigan të vogël, ngrohtë 1 lugë gjelle vaj ulliri mbi ngrohjes mesme.
5.Shtoni thërrimet e bukës dhe lerini deri sa të marrin ngjyrë kafe të artë, për rreth 4 minuta.
6.Transferoni thërrimet e bukës në një tas dhe lereni të ftohet.
7.Në një tigan të madh, ngrohni 7 lugë vaj ulliri mbi nxehtësinë mesatare.
8.Shtoni sardelet dhe lereni deri sa të bluhet lehtë, për rreth 4 minuta.
9.Duke përdorur një lugë transferoni sardelet në një pjatë dhe kthejeni tiganin në zjarr.
10.Shtoji filetot në vaj dhe lereni rreth 2 minuta.
11.Shtoni qepët e grira dhe koprën dhe lereni deri sa të karamelizohet, rreth 10 minuta.
12.Shtoni rrushin e thatë,farat e pishës dhe shafranin dhe gatuajeni për 2 minuta.
13.Ndërkohë, në një tenxhere të madhe me ujë të kripur , të valuar fusni linguinet për të zier.
14.Pasi të jenë zier i kulloni makaronat dhe hidhini në tiganin me qepë, kopër.
15.Pasi t’i keni përzier mirë makaronat me përbërjen e tiganit, hidhini në pjata.
16.Shërbejini me filetot e sardeleve dhe thërrimet e bukës.

Lini një koment